АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Според доклада за Трансатлантическата икономика инвестициите на САЩ в България възлизат на 514 млн. щ. д. – стойност, която е без промяна спрямо Доклада от 2024 г. Докато българските инвестиции в Америка намаляват до 74 млн. щ.д. (с/мо 102 млн. щ. д. през 2023 г.).


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Европейската стоманодобивна промишленост е от фундаментално значение за европейската икономика, като осигурява ресурси за критични сектори като автомобилостроенето, чистите технологии и отбраната.


Според доклада на Европейския парламент сивата икономика в България е 33,1 на сто, докато данните на АИКБ, базирани на Композитния индекс "Икономика на светло" (КИИС), сочат, че през 2022 г. този дял е 21,42 на сто.


Европейската инвестиционна банка предоставя гаранция от 75 млн. евро на Пощенска банка в България с цел разширяване на финансирането за средни предприятия и укрепване на националната икономика.


Сред около 11 000 компании, които са участвали в проучването през януари, 53,4 процента са заявили, че се нуждаят от повече работници на пълно работно време, което е най-високата стойност от април 2020 г. насам и доближава историческия рекорд от 53,9 процента, отбелязан през ноември 2018 година.


Икономиката на Китай е втората по големина икономика в света, като БВП на страната възлиза на близо 18 трилиона долара. Китайската икономика постигна целта на управляващите в Пекин за годишен ръст през 2024 г. от "порядъка на 5 на сто". Безработицата в страната обаче остава "устойчиво" висока, отбелязва Ройтерс.


Целта е по-голям и ефективен контрол върху доставките в реално време. Премиерът заяви, че водещата амбициозна цел на правителството, част от управленската програма, представена в понеделник, е изсветляването на българската икономика.