АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


През 2026 и 2027 г. централната банка предвижда икономиката да се върне към темпове на растеж от 1,2 на сто. При очаквано ниво от 3,8 на сто, бюджетният дефицит на Австрия тази година се очаква да надхвърли равнището от 3 на сто от БВП, определено в Пакта за стабилност и растеж на ЕС, посочва финансовата институция.


ЕК отпусна 615 милиона евро за три важни проекта в Румъния, които се отнасят до ключови области като добива на природни ресурси и развитието на индустрията, съобщи министърът на икономиката и дигитализацията Богдан Иван, цитиран от сайта Зиаре.


Броят на банкоматите в Белгия догодина ще бъде увеличен заради натиска на потребителите и препоръки на Европейската централна банка, съобщиха местни медии и БТА. Предвижда се постепенно възстановяване на броя на банкоматите до 5000, колкото бяха през 2019 година.


Шведското правителство обяви, че увеличава разходите с 5,8 милиарда крони (573 милиона долара) тази година, за да стимулира икономиката, като по-голямата част от средствата ще бъдат изразходвани за строителния сектор, предаде Ройтерс.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. тя нарасна по-бързо от очакваното, с реално 3,4% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 г. "Вследствие от това развитие за цялата 2024 г. също се очерта по-висок растеж от 2,8% според предварителните данни на НСИ", коментира главният икономист на ОББ Емил Калчев.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Най-големи дефицити са отчетени в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). На основата на сезонно некоригирани данни за България Евростат отчита излишък от 1,6 млрд. евро за периода юли - септември 2024 г. спрямо 400 млн. евро за същия период на 2023 г.


С тази инициатива Белгия изглежда засилва усилията си за укрепване на военния си капацитет. Понастоящем страната харчи около 8 милиарда евро годишно за отбрана, което се равнява на 1,3 процента от БВП.


"Дълговата спирачка" беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0,35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година.