EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Икономиката на Израел е неустойчива

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Икономиката на Израел е неустойчива

mail17:45 | 03.08.2023прегледи 1198 коментарикоментари 0


Израелската икономика може да стане свидетел на сваляне на рейтингите, спад на чуждите инвестиции и отслабване на технологичния сектор в резултат на хаоса около налагането на спорната реформа на съдебната система, предупреждават анализатори и инвеститори, цитирани от Ройтерс.

Първите закони, намаляващи правомощията на Върховния съд за сметка на тези на правителството, ръководено сега от Бенямин Нетаняху, влизат в сила от днес.

Оповестяването на реформата през януари предизвика мащабни протести, които продължават и досега, а в резултат на това местната валута - шекел, загуби 9 на сто от стойността си за първите шест месеца на годината и 2 на сто за последните седмици.

"Основният проблем пред чуждестранните инвеститорите в Израел в момента е несигурността", казва Хамиш Киниър, старши анализатор за Близкия изток и Северна Африка във "Вериск мейпълкрофт" (Verisk Maplecroft). "Нищо не е ясно, а това поставя въпроси пред развитието на икономиката като цяло".

Хаосът се отразява зле и на фондовия пазар, като основният израелски индекс MSCI Israel изостава от индекса MSCI All Country World с около 14 на сто, тъй като местните инвеститори просто го загърбват.

Все пак чуждите инвестиции в израелски акции остават на добро ниво, тъй като като цяло икономическата картина остава добра, според проучване на "Копли фънд ризърч" (Copley Fund Research).

Процентът на глобалните фондове с експозиция към страната възлиза на 35,5 на сто, което е най-високото ниво от 2017 г.

Според Киниър сравнително ниската инфлация привлича инвестиции, но продължаващите протести могат да възпрат притока на средства.

БВП на страната се очаква да нарасне с 2,5 на сто през настоящата година и с 3 на сто догодина, но ако напрежението продължи ръстът може да се свие до 1 и 1,6 на сто, предупреждава "Морган Стенли" (Morgan Stanley).

"Израел все още е като цяло привлекателна инвестиционна дестинация. Проблемът на това правителство е, че колкото по-дълго продължи хаосът около съдебната реформа, толкова повече тази привлекателност ще намалява", казва Роджър Марк, анализатор към компанията за управление на фондове "Найнти уан" (Ninety One).

Върховният съд ще разглежда обжалване на реформата през септември, което мое да го изправи в пряк конфликт с правителството. "В краткосрочен план има риск от конституционна криза", посочва Киниър.

Едно от най-големите притеснения е, че хаосът може да намали инвестициите в израелския технологичен сектор, който произвежда около една пета от БВП на страната, над половината от износа и четвърт от данъчните приходи.

Високите технологии са най-бързо растящия сектор в икономиката на Израел от повече от десетилетие, а иновациите в киберсигурността, изкуствения интелект и други бързо биват налагани в други части на света.

Скорошно проучване на израелската Агенция за иновации покачва, че несигурната бизнес среда е принудила от март насам около 80 на сто от новите израелски стартиращи предприятия да се регистрират извън страната, което е с 20 на сто повече от 2022 г., а същевременно набирането на средства от страна на технологичните компании е спаднало с 65 на сто през второто тримесечие.

Ефектът от съдебната реформа може да се окаже "вкарването на икономиката в спирата на постоянен нисък растеж", казва Никълъс Фар от "Кепитъл икономикс" (Capital Economics).

Под натиск е и кредитният рейтинг на страната, като и трите големи рейтингови агенции - "Стандарт енд Пуърс глоубъл" (S&P Global), "Мудис" (Moody's) и "Фич" (Fitch), изрази опасения за пътя, по който е поел Израел.

"Мудис" вече намали суверенния рейтинг на страната към "негативен", а "Стандарт енд Пуърс глоубъл" предупреди, че заради продължаващите протести икономическият растеж ще спадне. Агенцията предупреди, че може да намали рейтинга на Израел, която сега е АА-, ако "вътрешните и местните рискове продължат да растат".

"Фич", който вече оценява страната с рейтинг А+, предупреждава, че съдебните промени могат да окажат "негативно влияние върху кредитния профил" на страната.

"Няма да е изненада, ако кредитният рейтинг на Израел или поне перспективата му бъде намален", казва Наталия Гуришина, главен икономист към компанията за управление на фондове "ВакЕк" (VanEck). 

 

 

/БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg