АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В прогнозата си от пролетта на тази година Комисията очакваше икономиката на Румъния да отчете растеж от 3,3 процента през тази година, следван от 3,1 процента през 2025 г.
Близо 1000 баварски компании с повече от 260 представителства развиват производствена и търговска дейност у нас. Сред тях са както международно опериращи технологични концерни, водещи автомобилни производители, банкови и застрахователни институции, така и много малки и средни фирми от различни сектори на икономиката.
През 2023 г. те са 11,8 на сто, най-висок е делът на в Нидерландия - 30,6 на сто, следвана от Италия - 20,8 на сто и Малта - 19,8 на сто. Най-нисък е той в Румъния - 1,3 на сто, Ирландия - 2,3 на сто и Финландия - 2,4 на сто. България е с 5%.
Инвестициите в индустриалната зона не само стимулират икономиката на общината, но и пряко подобряват живота на местните жители. Освен това общината и жителите категорично отхвърлят идеята за златодобив, за да запазят чистата си природна среда и да развиват туризма.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-високите месечни увеличения на общия обем на търговията на дребно са регистрирани в Белгия, Дания и Хърватия (2,1 на сто за всяка), Германия (1,2 на сто), Австрия и Словакия (1,1 на сто за всяка). Най-голям спад се наблюдава в Словения (2,6 на сто), Полша (2,0 на сто) и Финландия (1,6 на сто).
Общите разходи на Рияд са достигнали 339 млрд. риала през отчетното тримесечие, като страната продължава да влага много е програмата си "Визия 2030", която трябва да диверсифицира икономиката й, осигурявайки алтернативи на зависимостта от петролния сектор.
UBS заяви, че очаква пазарните условия да бъдат подобни през четвъртото тримесечие, подпомогнати от перспективата за "меко приземяване" на икономиката на САЩ. Кредината институция обаче отбеляза, че макроикономическите перспективи в останалия свят остават относително мрачни.
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.
Как тези процеси ще се развият в резултат на очакваното преструктуриране на икономиката, в контекста на дигиталния и зеления преход? Какви дисбаланси могат да се очакват и как ще засегнат заетостта на хората над 50 години?
Икономиката на България ще нарасне с 2,3 на сто през настоящата година, твърди МВФ в нов доклад, това е понижение спрямо оценката на Фонда, дадена през април на съвместните пролетни срещи на МВФ и Световната банка, когато беше посочено, че БВП на България ще нарасне с 2,7%.