EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Икономиките на САЩ и Европа тръгват нагоре

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Икономиките на САЩ и Европа тръгват нагоре

mail18:15 | 19.08.2009прегледи 573 коментарикоментари 0


Периодът на икономически спад се очаква да забави темпото си през следващите месеци и да прерасне в растеж в Съединените щати до края на годината, прогнозира Тома Жордан член на управителния съвет на Швейцарската национална банка (BNS), цитиран от Франс прес.
Свиването на икономиката в САЩ и в Европа значително ще се забави през следващите месеци, изтъква Жордан в интервю за икономическия вестник "Ханделсцайтунг".
 До края на годината би трябвало да настъпи траен растеж в Съединените щати, последван от растеж в Европа в началото на 2010, подчертава експертът, който от догодина ще заеме поста вицепрезидент на швейцарската централна банка. Той обаче предупреждава, че подемът отначало ще бъде слаб и че рисковете остават.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ се сви с 1 процент на годишна основа през второто тримесечие, докато анализаторите очакваха по-голям спад от 1,5 процента. В еврозоната БВП се е свил по-малко от очакваното само с 0,1 процент през второто
тримесечие.
Според Жордан икономическият подем засега силно зависи от плановете за стимулиране на икономиката на правителствата, по-специално в сферата на валутната политика и мерките в подкрепа на конюнктурата. Той предупреди, че не е ясно дали усилията имат траен характер.
Експертът потвърди и прогнозите за швейцарската икономика, която се очаква тази година да отчете спад на БВП между 2,5 и 3 процента заради слабия износ и инвестиции. Конфедерацията ще усети леко увеличение на износа до края на годината, но увеличението на БВП ще бъде възстановено едва в средата на 2010 година.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg