АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиките на ЦИЕ изглежда се стабилизират
Евентуално споразумение за финансиране на българската икономика с Международния валутен фонд (МВФ) би било по-скоро предпазно действие и няма да бъде отрицателен сигнал за чуждестранните инвеститори. Това заяви президентът на водещата австрийска банка Raiffeisen International Херберт Степич във Виена.
Привързването на българския лев към еврото е стабилизиращ, макар и не пряк фактор, за икономиката на страната ви, допълни Степич. Банкерът препоръча да се полагат повече усилия за привличането на чуждестранни инвестиции в промишлеността, инфраструктурни отрасли и секторите, които работят за износ.
След стабилизирането на валутните курсове, чиито силни колебания допринесоха за изострянето на кризата, има основания да очаква положително развитие за финансовия сектор и икономиката като цяло, отбеляза Степич.
Със стабилизирането на лихвите банките започнаха да кредитират и това също е обнадеждаващ признак за нормализирането на конюнктурата, допълни Степич.
На фона на продължаващата икономическа криза вече има признаци на стабилизиране на икономиките в Централна и Източна България, коментира Валтер Демел, старши анализатор на Raiffeizen Zentral bank, чийто екип отговаря положително на един от обсъжданите въпроси "Можем ли да продължим да вярваме в успеха на централно- източноевропейския модел?"
Промишленото производство в района изглежда вече достигна крайната точка на спада си, след като полската, чешката и словашката икономика отчетоха растеж за второто тримесечие. Въпреки това не са отминали рисковете за съживяването като основните сред тях са увеличаването на безработицата, продължаващата банкова консолидация и категоричното завръщане на чуждестранните инвеститори в района.
За България очакванията са икономиката ни да се възстанови през 2010 с растеж от 1 процента.
Tweet |
|