АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Икономист": Защо атакуват български банки?
Под заглавие "Защо са тези атаки срещу банките?" списание "Икономист" помества на сайта си статия, посветена на събитията в България през последните няколко седмици, довели до проблеми за някои банки.
Според изданието това е най-тежката от 17 години насам банкови криза в страната, измъчвана от "ширеща се корупция, слаба съдебна система и нестабилни правителства". Банковата криза се задълбочи заради политическата несигурност, констатира "Икономист" и изрежда събитията, довели до споразумението между партиите за предсрочни избори, както и събитията, предшестващи атаките срещу третата и четвъртата по значение банки в България - КТБ и ПИБ.
След описание на мерките на държавните институции за оздравяване на банковата система и разрешението на ЕК да бъде оказана държавна помощ на банките, "Икономист" цитира икономиста Георги Ангелов от Института за отворено общество в София, според когото причините за кризата не се крият в системата. По думите на Ангелов банковата система е стабилна - с висока ликвидност и с едно от най-високите в Европа съотношения на капитал към адекватност от около 20 на сто. По думите на българския експерт положението в България не е сравнимо с това в Кипър, където банките фалираха, а българският проблем идва извън банковата система. В кореспонденцията си от София
"Икономист" пише и за анонимните есемеси и разпространяването на слухове, предшествали струпването пред клоновете на ПИБ на опашки от хора, желаещи да си изтеглят влоговете.
Докато засега не е известно кой се крие зад атаката срещу ПИБ, атаката срещу КТБ има по-очевидни причини, отбелязва списанието. Според автора на материала причината е в публичния конфликт между банкера Цветан Василев и депутата от ДПС Делян Пеевски - вторият обяви, че първият е поръчал убийството му, а първият се оплака, че е получавал есемеси със заплахи от втория. Смята се, че Пеевски е изградил своята семейна медийна империя чрез кредити от КТБ, пише "Икономист".
В заключение списанието посочва, че въпреки всичко това на 26 юни България е успяла да емитира облигации на стойност 1,49 милиарда евро, привличайки големия интерес на международните инвеститори.
Tweet |
|