EUR 1.9558
USD 1.7937
CHF 2.0785
GBP 2.3266
CNY 2.5281
you tube
mobile version

Икономическа война САЩ-Германия?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Икономическа война САЩ-Германия?

mail09:05 | 02.02.2017прегледи 1238 коментарикоментари 0


Бизнес кръговете в Германия са сериозно загрижени от протекционисткия курс на новия американски президент Доналд Тръмп и очакват реални проблеми за компаниите, коментира Deutsche Welle.
"Препоръчвам на своите колеги предприемачи: бъдете бдителни", споделя председателят на Федерацията на германската промишленост (BDI) Дитер Кемпф.
"Заплашва ни търговско-икономическа война със САЩ", предупреди по-рано и Марсел Фрацшер, ръководител на Германския институт за икономически изследвания (DIW) в Берлин. А най-авторитетното бизнес издание в Германия - Das Handelsblatt, посвети на оформящия се проблем специално приложение, озаглавено "Америка: свят, който става чужд".

Сигналът за тревога - заплахите за германската автомобилна промишленост
Наистина, до този момент новата вашингтонска администрация не е предприела никакви конкретни действия срещу германските и като цяло европейските фирми. Въпреки това Доналд Тръмп вече тръгна открито към рязко изостряне на отношенията с крупни търговски партньори на САЩ като Мексико и към излизане от споразумението за Транстихоокеанско партньорство (ТТП). Така че протекционисткият и антиглобалистичен курс на новия държавен глава на САЩ не буди съмнения. Към това следва да се прибави, че Тръмп вече недвусмислено отправя заплахи по отношение на Китай и Германия.
Бизнес кръговете в Германия забиха силна тревога след 16 януари, когато във вестник Bild и британския The Times бе публикувано интервю на Тръмп, в което той критикува открито един от ключовите отрасли на германската икономика - автомобилната промишленост. Републиканецът вдигна мерника на BMW, заканвайки се да наложи данък за вносната й продукция в размер на 35 %, ако компанията построи завод в Мексико за производство на автомобили, предназначени за американския пазар. Тогава все още бъдещ президент на САЩ, Тръмп се оплака, че на Пето авеню в Ню Йорк пред всеки дом има паркиран "Мерцедес", докато в Германия "Шевролет" се среща рядко.

Германците подготвят аргументи и обмислят подаването на искове
В многобройните публикации в германските средства за масова информация, появили се до този момент, се отбелязва, че през 2013 г. американската корпорация "Дженерал Мотърс" сама взе решение да прекрати продажбите на "Шевролет" в Западна Европа, за да не създава излишна конкуренция на друг свой бранд - "Опел". Но се оказва, че по пътищата на държавите от Европейския съюз се движат достатъчно голямо количество автомобили на друг американски производител - "Форд". А германските автомобилни концерни на свой ред активно произвеждат автомобили в свои заводи в САЩ, създавайки на американска земя многобройни работни места, за което и Тръмп настоява.
Но както експерти, така и представители на бизнеса се притесняват, че фактите и рационалните аргументи няма да бъдат възприети във Вашингтон, затова се подготвят за най-лошото възможно развитие на събитията и разглеждат различни сценарии. Дитер Кемпф напомня, че правилата на Световната търговска организация (СТО) не позволяват въвеждането на 35-процентен данък; САЩ може да наложат данъчни ставки в среден размер от три до четири процента.
Но какво ще стане, ако Доналд Тръмп игнорира правилата на СТО или дори тръгне към разрив с нея? "По този начин той ще отреже клона, на който самите САЩ седят, защото никоя друга страна не използва толкова интензивно правилата на СТО, за да защити своите интереси", обяснява Кемпф. А ЕС може да подаде иск срещу САЩ в СТО и да получи право да въведе ответни данъци за американската продукция, предназначена за европейския пазар.
Има различни възможности за реакция, припомня германският политик Манфред Вебер. "Можем да зададем много и различни въпроси, като например колко данъци всъщност плащат в Европа американските компании? Или ако концерните от САЩ изкарват толкова много пари в Европа, защо създават работни места не у нас, а в Калифорния?", чуди се Вебер.

Китай - защитник на свободната търговия и нов ключов партньор?
Всичко това би привело до такава търговска война, която в Европа никой не иска и от която всички се страхуват. Въпреки това става въпрос за това да се покаже на Тръмп, че неговата власт не е безгранична, а политиката му в крайна сметка вреди на икономическите интереси на собствената му страна.
В това назряващо противопоставяне със САЩ Германия и ЕС се нуждаят от съюзник, и Дитер Кемпф го посочва директно - Китай. "Една велика държава неочаквано се отрича от свободната търговия, а другата я рекламира навсякъде", коментира експертът, припомняйки речта, която китайският президент Си Дзинпин изнесе в средата на януари в рамките на Световния икономически форум в Давос.
Но заслужава ли доверие Пекин, който до този момент бе по-скоро привърженик на протекционизма и в последно време основно купува в едностранен ред високотехнологични германски фирми? "Китай иска и трябва да засили дигитализацията на икономиката, за да не бъде повече просто един производствен цех. А това е възможно само с немска технология", убеден е Кемпф. Ако Пекин разреши на германски и европейски фирми да станат пълноправни собственици на китайски компании, то ще се открият съвършено нови перспективи на сътрудничеството.
"Германия е предсказуем и справедлив партньор, а Китай се нуждае точно от такъв. ФРГ и Европа може да станат най-важен партньор на Китай", твърди професорът от Института за икономика (IW) Михаел Хютер.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1598