АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-сериозните проблеми за развитието на бизнеса остават свързани с несигурната икономическа среда и конкуренцията в бранша. Очакванията на преобладаващата част от мениджърите са за запазване на равнището на продажните цени през следващите три месеца.


Венецуелското правителство обяви съкращаване на работното време на държавните служители поради "климатичната криза", довела до драстично намаляване на производството на електроенергия от ВЕЦ, предаде Франс прес.


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Новата 7-годишна финансова рамка на ЕС вероятно ще изправи селското стопанств пред намалено финансиране в полза на разходи за отбрана и инфраструктура. В този контекст компаниите и правителствата ще трябва да търсят балансирани решения, които да гарантират устойчив растеж и икономическа стабилност.


Както и при какаото, причината за повишението на цените на кафето е климатичната криза, най-вече необичайните метеорологични условия, които са нанесли щети на реколтата.


Liebherr-Mischtechnik GmbH планира да прехвърли продуктовите групи за бетоновози и бетонови центрове от немския град Бад Шусенрид към българския производствен обект на Liebherr в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ - „Либхер Конкрийт Технолоджи Марица“ ЕООД. Това ще обхване части от производството, разработката, както и съпътстващите и административни дейности.


"Три-Уол България", част от "Три Уол" (Tri Wall) получи сертификат клас "А" за инвестицията си в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). Тя е в размер от над 60 млн. лева и е за изграждане на нов завод за велпапе и опаковки. Очаква се инвестицията да открие 150 работни места, съобщават от МИР.


Продължаващата енергийна криза повлия силно на индекса на цените на газа, който почти се удвои през 2021 г., преминавайки от 87 пункта през януари 2021 г. до 163 през ноември 2021 г. Оттогава стойността му отново се удвои през ноември 2022 г., достигайки 350 пункта.


АОБР и министърът на енергетиката Жечо Станков обсъдиха специални компенсаторни инструменти, които да действат при кризисни ситуации с цените на електроенергията=


Без опрашването, което пчелите „изнасят на гърба си“, земеделието ще се изправи пред тежки предизвикателства – намалено производство на храни, икономически загуби и криза в снабдяването с основни продукти. Освен това ще се наруши балансът в природата, което може да отключи непредвидими екологични последици.