АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През януари цените на горивата и отоплението в Германия поевтиняват на годишна база. Цените на енергията са надолу с 1,6 на сто, а темпът на растеж на цените на храните се забавя до 0,8 на сто, след ръст с 2 на сто през декември.
Политиката по доходите в бюджет 2025 за ръст от минимум 10 процента в обществения сектор е без алтернатива за КНСБ и КТ "Подкрепа". Макроикономическа, финансова и данъчна стабилност, рекалибриране на зелената сделка за конкурентоспособна индустрия, членство на България в еврозоната и в ОИСР са основните приоритети на АОБР.
В контекста на подкрепящите политики са увеличени инвестициите за подобряване на качеството и стандартите на албанските продукти, които непрекъснато увеличават присъствието си на международните пазари.
Брашното тип 500 поскъпва с 6,4 на сто до 1,57 лева за килограм. Захарта е нагоре с 3 на сто до 1,96 лева за килограм. Цената на ориза се качва с 2,1 на сто до 3,45 лева за килограм, на зрелия фасул - с 1,6 на сто и е 4,44 лева за килограм, на лещата - с 0,5 на сто, като тя се търгува по 4,35 лева за килограм.
КФП за 2022-2024 г. показва следното: Приходите и помощите намаляват до 35,7% от БВП, данъчно-осигурителните приходи са нараснали от 46,8 млрд. лв. за 2022 г. на 58,7 млрд. лв. за 2024 г. което представлява ръст от 11,9 млрд. лв. или средногодишен ръст от около 6,0 млрд. лв. в резултат на икономическия ръст и мерки за повишаване на събираемостта на приходите.
Средното реално потребление на лице от домакинство се е увеличило с 0,8% в страните от еврозоната през третото тримесечие на 2024 година. Това представлява ръст от 0,1% спрямо предходния тримесечен период (април - юни), сочат най-новите данни на Евростат.
Най-голямо намаление е регистрирано при автомобилния бензин - с 29.3%. При доставките на енергийни продукти най-голямо нарастване се наблюдава при твърдите горива - с 60.5%. Най-голямо намаление е регистрирано при пропан-бутановите смеси - с 10.3%.
Увеличение на наетите лица е регистрирано в единадесет икономически дейности - най-сериозно в "Култура, спорт и развлечения" – 10,9 на сто и "Хотелиерство и ресторантьорство" с 10 на сто.
Румъния би могла да се възползва от увеличените инвестиции, които могат да се върнат от Китай, и като цяло би могла да се възползва от тази тенденция на „friendshoring““, коментира Кофас.
Над 50% от компаниите в страната ни продължават да инвестират в специализирани обучения и това е ръст от 10% спрямо резултатите от изминалата година. Мениджърските тренинги също отбелязват известно нарастване, достигайки до 38% от общите, което говори за добра устойчивост.