АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Постъпленията от Суецкия канал между 2019 и 2024 г. възлизат на 39,91 млрд. долара. Негативно отражение върху тях през този период са оказали пандемията от КОВИД-19, ситуацията около огромния контейнеровоз "Евър Гивън", който заседна в Суецкия канал и атаките на йеменските хуси срещу търговски плавателни съдове в Червено море.


Очаква се събитието да събере финансови лидери и икономисти от целия свят, които ще обсъждат глобалните икономически тенденции и предизвикателства.


Очакваме през 2025 г. пазарът постепенно да възвърне своята динамика, воден от продължаващите трансформации и нуждата от нов тип лидерство – такова, което поставя акцент върху адаптивността и нуждата от способност за ефективно управление в комплексна, хаотична и непредвидима среда.


Възможно е да започне валутна война: Планът на администрацията на Тръмп за съживяване на промишлеността включва отслабване на долара, който се смята за надценен и отговорен за икономическия спад на Америка.


Общата пазарна капитализация на криптовалутите отбеляза спад от 4.4% през март, на фона на макроикономическата несигурност, свързана с лихвените проценти и митническата политика, което доведе до ликвидации на деривати на стойност над 1 млрд. щатски долара.


Цените на вноса са намалели с 0,1 на сто миналия месец, първият спад от септември, след коригирано надолу увеличение от 0,2 на сто през февруари, съобщи Бюрото по трудова статистика към министерството на труда на САЩ.


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


Въпреки по-големия брой на регистрираните нощувки, статистиката сочи спад с 0,6 процента на пренощувалите гости или 3354 през февруари 2025 г.


Нови официални данни показаха, че индексът на потребителските цени в САЩ е нараснал през март с най-ниския си темп от септември насам - с 2,4 на сто на годишна база, след като бе на ниво от 2,8 на сто през февруари. На месечна база дори бе отчетена дефлация през март спрямо февруари от 0,1 на сто.


През февруари 2025 г. спрямо януари 2025 г. е отчетен спад в добивната промишленост - с 6.3%, както и в преработващата промишленост - с 2.7%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ се наблюдава увеличение - с 3.5%.