EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Икономическият оптимизъм намалява-от 50% на 40%

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Икономическият оптимизъм намалява-от 50% на 40%

mail08:35 | 25.01.2023прегледи 1026 коментарикоментари 0


Бизнесът е единствената глобална институция, която се възприема като компетентна и етична, показват резултатите от Edelman Trust Barometer 2023 г. Той води пред правителството с 53 пункта по компетентност и с 30 пункта по етика. Принос за скока на оценката за етика с 20 пункта през последните три години има отношението към служителите по време на пандемията и при завръщането на работа, както и решителните действия на повече от 1000 бизнеси за изтегляне от Русия след нахлуването й в Украйна. Бизнесът (62%) остава и институцията с най-голямо доверие в света.

„Приемането на бизнеса като етичен води до по-високи отвсякога очаквания главните изпълнителни директори да имат водеща роля в дискусиите по социални проблеми, казва Ричард Еделман, главен изпълнителен директор на Еделман. В съотношение средно шест към едно респондентите биха искали по-голямо социално включване на бизнеса по теми като климатичната промяна, икономическото неравенство и преквалификацията на служителите. Бизнесът обаче трябва да подхожда внимателно. Половината (52%) от анкетираните не са убедени, че той може да избегне политизиране, когато се ангажира със спорни социални проблеми.“

Икономическият оптимизъм намалява глобално (от 50% на 40%). В половината от страните, включени в проучването, увереността на респондентите, че семействата им ще живеят по-добре през следващите пет години спада с двуцифрен процент.

Това се случва едновременно с разширяване на класовото разделение в обществото. В момента в три четвърти от изследваните страни има двуцифрена разлика в доверието  към институциите между хората с високи доходи и тези с ниски доходи. Доверието на респондентите с високи доходи се е увеличило средно от 50% на 62% от 2012 г. насам, докато при хората с ниски доходи повишението е значително по-малко - от 43% на 48%.

Задълбочава се поляризацията в обществото. В около една четвърт от държавите тя е толкова силна, че според анкетираните различията няма да могат да бъдат преодолени. Близо две трети от анкетираните наблюдават безпрецедентна липса на вежливост и взаимно уважение в обществото.

“Живеем в период на огромна системна промяна в силно поляризиран свят с разделителни сили, които засилват икономическата несправедливост, казва Дейв Самсън, глобален заместник-председател на Еделман по корпоративните въпроси. Ако това бъде пренебрегнато, ще се стигне до нарастваща поляризация, забавяне на икономическия растеж, задълбочаване на дискриминацията и присъщата на подобни процеси неспособност за решаване на проблеми. Главните изпълнителни директори и компаниите, които те ръководят, трябва да играят централна роля в справянето с  тези проблеми и в подпомагането на възстановяването на икономическия оптимизъм.“  

Други основни изводи от Edelman Trust Barometer 2023:

-Персоналните икономически страхове от загуба на работа (89%) и инфлация (74%) са толкова силни колкото притесненията от климатичната промяна (76%), ядрена война (72%) и недостига на храна (67%).

-От главните изпълнителни директори се очаква да използват ресурсите си, за да упражняват натиск върху силите, които създават разделение:

-72% смятат, че те трябва защитават фактите и да разобличават псевдо науката, използвана да оправдава лошата социална политика.

според 71% те са длъжни да изтеглят рекламните си бюджети от медии, които разпространяват дезинформация.

-64% вярват, че компаниите могат да помогнат за увеличаване на взаимното уважение и да подсилят обединението в обществото като подкрепят политици и медии, които изграждат консенсус и сътрудничество.

-Към правителството (51%) има недоверие в 16 от 28 страни.

-Най-голямо е доверието в учените (76%), моите колеги (73% от служителите) и моя главен изпълнителен директор (64% от служителите).

-Технологиите отново са секторът с най-голямо доверие (75%), следвани от образованието (71%), храни и напитки (71%) и здравеопазване (70%). С най-малко доверие се ползват социалните медии (44%).


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6469