АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това постижение e най – значимото за страната ни от създаването на ДП РВД и е свидетелство за високото ниво на професионализъм и ангажираност на екипа, както и за стабилност и растеж на авиационния сектор в Република България.
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
Германската централна банка намали прогнозата си за растеж за следващата година до 0,2 процента от 1,1 процента, които прогнозира през юни. Също така се отбелязва, че сега се очаква икономиката да се свие леко тази година - с 0,2 процента - когато преди това очакваше растеж от 0,3 процента.
Темпът на икономическия растеж на страната обаче се забавя през юли-септември спрямо второто тримесечие на 2024 г., когато е отчетен ръст от 6,7 на сто. Това е най-бавният темп на нарастване на БВП от седем тримесечия насам.
Икономическият натиск, включващ високи разходи, намаляващо търсене и нарастваща конкуренция, води до значителен ръст на фалитите в Германия. Броят на фалитите (корпоративни и потребителски) в Германия е скочил с 22,9% през октомври 2024 г. в сравнение със същия месец на предходната година.
Настоящата сума по депозитите на домакинствата се равнява на 43,9% от БВП на България. За последните 12 месеца сумата по депозитите на домакинствата записва увеличение от 11,9%. Годишният темп на растеж се засилва, тъй като през септември увеличението бе 11,4%.
Промишленото производство се увеличава с 4,7 на сто на годишна основа през октомври след спад от 0, 4 на сто през септември. Икономисти очакваха растеж с 1,8 на сто. Това е първото повишение от три месеца.
В прогнозата си от пролетта на тази година Комисията очакваше икономиката на Румъния да отчете растеж от 3,3 процента през тази година, следван от 3,1 процента през 2025 г.
Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области продължава, като постепенно делът на София в общия БВП на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора.
Законовите регулации и изисквания за въвеждане на ESG* политики и активности сред българския бизнес, са основният фактор, който кара компаниите да стават по-устойчиви и да се интересуват от темата. Това посочват 44% от фирмите, участвали в първото голямо и цялостно проучване по темата корпоративна устойчивости у нас.