АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономическо доверие България/ЕС
През януари икономическото доверие в Европейския съюз се понижи слабо от близо 9-годишния връх, достигнат в края на миналата година, като в същото време аналогичното проучване на Европейската комисия за България отчита известно отстъпление на икономическото доверие за втори пореден месец от неговия пострецесионен връх, достигнат през ноември 2016 година.
Индексът, измерващ икономическото доверие в ЕС, се понижи през настоящия месец до 108,7 пункта от 108,9 пункта през декември, когато удари най-високо ниво от октомври 2007 година. Влошаването на този важен индикатор спрямо аналогичния по-силен индекс за еврозоната, се дължи на сериозен спад на икономическото доверие в най-голямата икономика извън еврото - в лицето на Великобритания (спад на индекса с цели 1,4 пункта), но при солиден ръст на индекса на икономическото доверие в Полша (скок с 2,0 пункта).
Последното проучване на Европейската комисия отчита смесено поведение на доверието в отделните основни сектори на икономиката в ЕС. Индексът, измерващ доверието в индустриалния сектор, се повиши през януари рязко до 1,5 пункта от 0,8 пункта месец по-рано. Спад обаче бележат индексът, оценяващ доверието в сектора на услугите (до 11,1 от 12,8 пункта), индексът за доверието в търговията на дребно (понижение до 2,9 пункта от 4,7 пункта), както и този, измерващ доверието в строителния сектор (до -11,6 пункта от -11,0 пункта).
В същото време подобрение бележи потребителското доверие в 28-те страни - членки на ЕС, като през януари съответният индекс се повиши до -4,2 пункта от -4,6 пункта в края на изминалата година.
Според Европейската комисия важният показател за икономическото доверие на България се понижава слабо през януари за втори пореден месец до 108,0 пункта от 108,1 пункта през декември, но остава недалеч от неговия многогодишен връх през ноември 2016-а на ниво от 108,7 пункта (най-високо ниво на индекса от октомври 2008 година, когато беше разгарът на глобалната финансова и икономическа криза). Въпреки поредното слабо отстъпление индексът на икономическото доверие в нашата страна остава стабилно над важното ниво от 100 пункта от края на 2014-а, когато успя да изплува за първи път над това водоразделно ниво.
Бизнес доверието в отделните сфери на българската икономика бележи разнопосочно движение. Индексът, измерващ доверието в индустриалния сектор, се понижава през януари до 0,8 пункта от 1,7 пункта месец по-рано, но аналогичният индекс в сферата на услугите нараства до 12,0 пункта от 10,6 пункта, докато индексът на доверието в търговията на дребно се подобрява до 16,8 пункта от 15,8 пункта през декември. В същото време солидно влошаване бележи индексът, измерващ доверието в строителната сфера (до -18,6 пункта от -13,9 пункта в края на миналата година).
Последното проучване на ЕК за януари отчита стабилизация на индекса, оценяващ потребителското доверие в България в декемврийския близо 10-годишен връх от -23,4 пункта (най-високо ниво на потребителското доверие от юни 2007-а година).
Данните на Европейската комисия за България не се различават много съществено от подобно проучване на Националния статистически институт, оповестено по-рано днес, според което общият показател на бизнес климата нарасна слабо през януари, но задържа под неговия 8-годишен връх, достигнат през юни 2016-а (най-високо ниво от края на 2008 година)./БНЛ
Tweet |
|