АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България е сред водещите страни в ЕС по норма на възвръщаемост от инвестиции извън страната – само Полша е пред нас.Най-много те са в Румъния. В топ 10 са Сърбия, Гърция, Северна Македония. Реално над една четвърт от българските преки инвестиции зад граница са в съседни страни. Делът надхвърля една трета, ако включим всички държави от региона на Балканите.
А ако говорим, например, за плановете до 2027 г., очакваме, в съответствие с прогнозата за социално-икономическото развитие на нашата страна, ръст на брутния вътрешен продукт от около 13%“ - каза вицепремиерът.
Букурещ и София са приютили 43% от доставчиците в региона. Но градове като Клуж-Напока в Румъния и Нови Сад в Сърбия се превръщат в силни алтернативни центрове, според съдържащата се информация в оповестения доклад нa Асоциацията за иновации, бизнес усъвършенстване, услуги и технологии (Association for Innovation, Business Excellence, Services, and Technology - AIBEST) "SEE Sourcing Industry".
Ведомството уточнява, че секторът на лечебните и ароматни растения продължава да има значително социално-икономическо въздействие, както за увеличаване на заетостта, така и за осигуряване на икономически приходи от износа на тези билки, които са много търсени на външните пазари.
През третото тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за областта нараства с 16,9 на сто в сравнение със същия период на 2023 година. В обществения сектор увеличението е с 15,7 на сто, а в частния сектор – със 17,1 на сто.
През 20-те и 30-те години на миналия век особено важни за Нидерландия са били текстилната и хранително-вкусовата промишленост, както и корабостроенето.
Към момента по програмата са договорени 622,4 млн. лв. (10% от бюджета на ПРР), разплатени са 194,3 млн. лв. или 3% от бюджета на програмата. Ресурсът за развитие на десетте най-големи града и 40-те по-малки общини е около 3,5 млрд. лв., от които малко над 3 млрд.лв. са безвъзмездни средства.
Поне 95% от железопътната мрежа е електрифицирана в други 8 региона: Люксембург, столиците на Полша, Швеция и Франция, българския Югоизточен район, както и Лигурия и Умбрия в Италия и Утрехт в Нидерландия. В България общата дължина на жп мрежа през 2022 г. е възлизала на 4029 км, от които 3005 км са били електрифицирани.
Те са в областта на енергетиката, транспорта, фармацевтичната и хранителната промишленост, регионалното и общинското развитие, водоснабдяване и канализация, третиране на битови отпадъци, околна среда, здравеопазване, сателитни технологии, научно изследователски и развойни дейности и др.
Производители на козметика, на био тор и на мебели са големите победители в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“. ESG политиките и устойчивото развитие бяха фокус в дванадесетото издание на състезанието, инициатива на Fibank.