EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

ИКТ да оглави борбата с климатичните промени

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ИКТ да оглави борбата с климатичните промени

mail16:48 | 14.09.2009прегледи 612 коментарикоментари 0


Секторът на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) е от ключово значение за изграждане на нисковъглеродна инфраструктура през 21 век, съобщава технологичният сайт Technews. Чрез използване на съвременната комуникационна инфраструктура по интелигентен начин може да се поддържа икономическото развитие и в същото време значително да се ограничат въглеродните емисии, обяви шведската компания Ericsson.
„Дълго време нуждата от намаляване на въглеродните емисии поставяше в противовес икономическото развитие, от една страна, и грижата за планетата, от друга. Това вече не се налага. Тъй като ИКТ секторът е в състояние на намали значително CO2 емисиите, представителите на отделните правителства имат възможността да го поставят на водеща позиция в дневния ред на предстоящата рамкова Конвенция на ООН относно климатичните промени, която ще се проведе в Копенхаген през декември”, каза в обръщение на Световния широколентов форум в Париж настоящият финансов директор и бъдещ изпълнителен директор на Ericsson Ханс Вестберг.
Изследванията сочат, че ИКТ секторът може да намали въглеродните емисии с до 15% до 2020 г. Ericsson смята, че възприемането на план за борба с климатичните промени, базиран на иновации, може да доведе до по-голямо намаляване на емисиите.
Модерни ИКТ решения, които обхващат всички сфери – от образование и информационни услуги, до здравеопазване и транспорт – могат да предложат жизненоважни услуги по целия свят, без да правят компромис с опазването на околната среда, добави Вестберг.
За да се постигне от 50 до 80% намаляване на емисиите до 2050 г. (нивата, за които се счита, че ще спрат климатичните промени), е необходимо да се премине от постепенно намаляване на емисиите към по-революционни методи, които водят до измерими намаления на емисиите и по-интелигентни начини за работа.
Пред компаниите в бранша стои задачата да отправят това послание до съответните правителства и политици, заявиха от Еricsson. Промяната изисква ангажираност и действие от страна на всички обществени структури: правителство, индустрия, гражданско общество и отделния индивид.
"На срещата в Копенхаген трябва да се заяви обединено усилие на глобално ниво, което да гарантира грижа за околната среда и икономически растеж. В центъра на това обединение трябва да застане именно ИКТ секторът”, заяви Вестберг.
Добре функциониращата широколентова инфраструктура създава основата за нисковъглеродна информационна инфраструктура. Това е възможно най-ефективната в енергийно отношение система, тъй като тя осигурява свързаност и пренася информацията по цялото земно кълбо със скоростта на светлината.
Инвестициите в такава инфраструктура могат да подкрепят няколко различни нисковъглеродни решения като виртуални събрания, интелигентни мрежи, държавно управление базирано на мобилна връзка (m-governance), здравеопазване базирано на мобилна връзка (m-health), електронно обучение, електронни вестници и др.
Въпреки, че всички тези услуги изглеждат коренно различни една от друга от потребителска гледна точка, те ползват една и съща инфраструктура.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6137