АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инициативата е в синхрон със стремежа на Египет да се превърне в регионален център за логистика и транзитна търговия. Линията ще разшири възможностите за търговия между Европа и Африка и ще подобри достъпа на египетски индустриални и земеделски продукти до европейските пазари.
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.
Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.
Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.
Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.
Споразумението предвижда "Тотал Енержи" да доставя около 1,6 млрд. кубични метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС. Наред с това Египет обсъжда с Кипър изграждането на 90-километров подводен тръбопровод за пренос на кипърско синьо гориво от офшорното поле "Афродита" към египетските производствени съоръжения в газовото находище "Зохр" в...
В търга, който е привлече значителен интерес, са се включили над 50 компании,сред тях са Saudi Aramco, Glencore, Gunvor, Тотал, BP , Hartree, BB Energy и Shell. Според информация на специализираното издание най-голям брой товари е спечелила саудитската Saudi Aramco.
Западните съюзници са закупили от Турция петролни продукти за около $2 милиарда, произведени от руски суровини през първата половина на 2024 г. Това става възможно благодарение на вратичка в санкциите, която позволява на Москва да продължи да продава големи количества петрол на ЕС САЩ.
Изграждането на "Дабаа" върви по план и 30% ще бъдат завършени до края на настоящата година, заяви ръководителят на руската държавна ядрена компания "Росатом”. Тя ще бъде завършена през 2030 година.
Египетският внос на израелски газ се е увеличил с 514 милиона кубични метра или 11,2 процента на годишна база през първата половина на 2024 г. в отговор на повишеното търсене и спада в местното производство, съобщи уебсайтът "Aт така".