EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Има ли контрол върху биопродуктите в ЕС?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Има ли контрол върху биопродуктите в ЕС?

mail18:00 | 26.06.2012прегледи 599 коментарикоментари 0


Одитът на изпълнението на Европейската сметна палата (EСП) е насочен към ефикасността на системата за контрол на производството на биологични продукти и към изпълнението на функциите на различните институции, участващи в този процес (Европейската комисия и компетентните органи, органите по акредитация и контролните органи в държавите членки), както по отношение на системата за контрол в самия ЕС, така и при управлението на режимите на внос, действащи в момента. Това съобщи пресслужбата на ЕСП.
Според Комисията винаги, когато потребителите в ЕС купуват от супермаркета, например, биологично отгледана ябълка или биологично добито говеждо месо, те могат да бъдат уверени, че при производството на продуктите са спазени строги правила. Системата за контрол на биологичните продукти, заложена в регламентите на ЕС, цели да гарантира, че при производствените процеси се спазват биологичните принципи. За продуктите, произхождащи от ЕС, държавите членки трябва да изградят система на проверки. Контролните органи, извършващи тези проверки на нивото на отделните оператори (например производители, преработватели или вносители), са основният елемент на системата. Биологичните продукти, произведени извън ЕС, могат да бъдат признати за биологични, ако правилата за тяхното производство и действащата система за контрол се считат за равностойни на тези, които се прилагат в ЕС.

Сметната палата отбелязва, че недостатъците, установени при нейния одит, трябва да бъдат отстранени, за да се предостави достатъчна увереност, че системата функционира ефикасно и за да не се нарушава доверието на потребителите. В Специалния доклад на ЕСП се заключава, че много компетентни органи в държавите членки не изпълняват в достатъчна степен своята надзорна функция спрямо контролните органи. В резултат някои контролни органи не отговарят на редица изисквания на ЕС и не се възползват от възможността да приложат някои добри практики. В периода от 2001 г. до провеждането на одита на Сметната палата Комисията не е проверявала системите за контрол на държавите членки. Компетентните органи в държавите членки срещат трудности и в гарантирането на проследимостта на биологичните продукти на територията под тяхна юрисдикция, а при продуктите, които преминават през различни граници, проследимостта се затруднява допълнително.
При вносните биологични продукти също се установяват слабости в системата за прилагане на различни режими на внос. Специалният доклад прави редица препоръки за отстраняване на слабостите, установени при одита на ЕСП.
Отговорите на Комисията като цяло показват съгласие с препоръките на Сметната палата и разкриват намерението да следва тези препоръки, включително като извършва чрез Хранителната и ветеринарна служба специфични одити на системите за контрол върху биологичното производство от 2012 година. Производството на биологични продукти е съвкупна система за управление на земеделието и производството на храни, насочена към развитие на устойчиво земеделие, производство на висококачествени продукти и прилагане на процеси, които не вредят на околната среда и човешкото здраве, здравето на растенията или здравето на животните и хуманното отношение към тях. Обозначаването на даден продукт като биологичен зависи от това дали при производството му е приложена тази система, а не от характеристиките на самия продукт. Пазарът на биологични продукти се развива бързо и през последните две десетилетия отчита годишен ръст от над 10 процента. Европейският пазар на биологични продукти се равнява на около 20 милиарда евро годишно, което е около 1,5 процента от целия пазар на хранителни продукти.


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg