EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Има ли още риба в морето?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Има ли още риба в морето?

mail07:20 | 06.02.2013прегледи 672 коментарикоментари 0


Днес Европейския парламент ще гласува позицията си за реформата на Общата политика в областта на рибарството, която цели преустановяване на прекомерния улов и справяне с безработицата в сектора вследствие на спада на рибните стопанства в много крайбрежни зони. Коментар докладчика на Парламента Улрике Родуст (С&Д, Германия) преди дебата в пленарна зала на 5 февруари.
Как предлагате да се сложи край на практиката на прекомерен улов и да се защитят рибните запаси?
Моят доклад, който получи подкрепа от мнозинството от депутатите в комисията по рибно стопанство, ще сложи край на този декемврийски ритуал на преговори между министрите по рибните въпроси до 4 ч. сутринта с краен резултат пренебрегване на съвета на специалистите и налагане на твърде високи квоти. До 2015 г. ще важи принципът на максимален устойчив улов, т.е. всяка година ние няма да улавяме повече риба, отколкото може да се възпроизведе. Целта ни е застрашените рибни запаси да се възстановят до 2020 г. Един от проблемите, които трябва да решим, е с липсата на научни данни: ще трябва да създадем повече програми за изследвания и събиране на данни.
Как смятате да се борите с безработицата и свързаните с нея социални проблеми в крайбрежните райони?
Не само природата, но и рибарите ще спечелят от преустановяването на прекомерния улов. По-големите запаси дават по-голям улов. Ще трябва да помогнем на рибарите да преодолеят преходния период, през който те ще трябва да ограничат улова от определени видове. Нещо повече, моята политическа група направи предложение за изменение, което задължава страните-членки да дават с предимство права за улов на традиционни малки риболовни компании. Тази част от сектора създава повече работни места и в повечето случаи използва по-малко вредни методи на риболов.
За съжаление, на някои места по бреговете на Европа има твърде много рибари, преследващи твърде малко риба. Страните-членки ще трябва да намалят броя на хората, занимаващи се активно с риболов, но ще трябва да го направят по социално отговорен начин.
Вие предлагате страните-членки да затворят 10-20% от своите териториални води за риболов в продължение на 3 години. Ще бъде ли това предложение подкрепено от Парламента и Съвета?
Комисията по рибно стопанство вече е подкрепила налагането на общо задължение на страните-членки за създаване на "зони за възстановяване на рибните запаси", без да определя колко големи да са те. Моята политическа група ще предложи по-ясно дефинирано задължение при пленарното гласуване. За момента Съветът не е съгласен, но нашите министри по рибните въпроси ще трябва да разберат, че законодателната процедура дава равни правомощия на Парламента и той е сериозен участник в преговорите.
Повече от 20 години текат преговори за реформа на Общата политика в областта на рибарството. Ще реши ли тази реформа дългосрочните проблеми пред сектора?
Краят на прекомерния улов и на изхвърлянето на мъртва риба е наистина историческа промяна в Общата политика. Днес секторът страда силно, не само поради постоянния прекомерен улов, но и поради евтиния внос. Впрочем, много рибари от новото поколение подкрепят нашите планове. Ние имаме нужда от активната подкрепа на занимаващите се с риболов. Тази дейност се извършва далече в открито море, така че не може да се разчита само на контрол. Затова в бъдеще чрез т.нар. консултативни съвети рибарите ще имат много по-голямо влияние.

Източник: Европейски парламент
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1846