АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
От години Москва води усилени преговори с Пекин относно износа на газ, включително по тръбопровода "Силата на Сибир 2", планиран да минава през Монголия и да достига до Китай. Според експерти обаче Китай няма да има нужда от допълнителни количества природен газ след 2030 г.
Румъния, която е членка на ЕС и НАТО, иска да купи 32 самолета F-35 от американския производител "Локхийд Мартин" за 6,5 милиарда долара, информира неотдавна агенция Ройтерс. Министърът на отбраната Анджел Тълвар каза, че първите самолети няма да бъдат доставени преди 2030 г.
С измененията се разширява обхватът на оценяваните субекти, по отношение на които компетентните органи следва също да прилагат рисково базирания надзор, като в него се включват дружествата за управление на криптоактиви.
Слуховете за евентуалната поява на европейски автомобилен колос стават все по-интензивни, макар и да няма официална информация за такава операция. Подобен развой би съживил европейския автомобилния сектор, който преминава през сериозна криза.
Вносителите и подкрепилите забраната изтъкват, че през последните години в бюджета са били „изтеглени“ над 5,4 млрд. лв. от печалбите на БЕХ, АЕЦ „Козлодуй“ и НЕК. Според тях, ако сега държавата „прибере“ 425 млн. лв. от БЕХ, това „ще има изключително негативно влияние върху финансовата сигурност на сектора и ще постави под риск неговото нормално функциониране, ще направи невъзможно извършването на...
Фундаменталните котви на българската икономика в този период са валутният борд и стабилните пари, разумните държавни финанси и ниският публичен дълг, ниските преки данъци върху труда и печалбите, както и отвореният достъп до единния пазар на ЕС.
Сушата в България е засегнала около 10 млн.дка и добивите на царевица и слънчоглед са спаднали с над 50% от нормалните за страната. Прогнозите за поскъпване на олиото няма да се оправдаят.
Прогнозите за поскъпване на олиото, заради слабата реколта в страната през следващите месеци, няма да се оправдаят. Това съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Европейският пазар ще компенсира евентуален недостиг у нас и дори да има увеличение, няма да е с повече от 10%.
Между 20 и 30% от дестилериите няма да отворят отново, защото вече не са рентабилни. В резултат на това черният пазар също отбеляза скокове. Тази година реколтата от плодове е особено лоша в Бохемия. В Моравия сезонът е малко по-добър, но за разлика от предишни лета, все още е много по-лош.