АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на ваканционните имоти се покачват, но все още са с 30% по-достъпни от градските жилища.Очакванията са предлагането на вторичния ваканционен пазар да намалее, а влизането в еврозоната и краят на войната да дадат допълнителен тласък на цените.


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


За да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на високите технологии, във Враца ще пристигнат представители на водещи компании, технологични лидери, експерти от България и чужбина, като събитието се очаква да е едно от най-големите в сектора през тази година.


Макар ваканционните жилища да започват да "догонват" градските имоти, цените им все още са значително по-ниски. В Созопол нивата, на които се реализират сделките за ново строителство в момента, вече са в диапазона 1900 - 2200 евро/кв. м, като са отчетени и сделки на 2800 евро/кв. м.


Основната част от сделките в този подсегмент са за единични къщи, които не са част от комплекс. Търсенето бележи спад от пика през 2021 г. и пандемичния период, когато се наблюдаваше засилен интерес към имоти в близост до столицата.


Общо 59 000 кв. м. нови площи бяха завършени в последните три месеца на годината, а в рамките на цялата – 180 000 кв. м. Пазарът се движи главно от инвестиции предназначени за собствено ползване, сочат данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.


АИКБ и НАМ настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители. Проучвания показват, че през последната една година се установяват неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, което в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи.


„Българска мебел на годината“ се провежда ежегодно от 2011 г. и е конкурс за най-добра мебел, произведена в България и проектирана от български дизайнер.


От (1 април) 2025 г. чуждестранните инвеститори (включително временно пребиваващи и дружества с чуждестранно участие) вече няма да могат да купуват установено жилище в Австралия, докато забраната е в сила, освен ако не се прилага изключение.


Банките виждат големите инвеститори да се завръщат на пазара на имоти, както се вижда от покачващите се цени на апартаментите.