АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Имотният пазар 2013-2014
09:30 | 14.01.2014 1241 коментари 0
Полина Стойкова MRICS, Оперативен директор на BULGARIAN PROPERTIES
През 2013 г. отбелязахме една своеобразна годишнина – 5 години от началото на кризата, а също така и по мое мнение – приключване на един пълен цикъл на 5 години бум, последван от 5 години спад на имотния пазар и началото на нов етап от развитието на пазара на недвижими имоти в България.Годината беше различна от предходните най-вече с това, че данните за имотния пазар бяха по-често положителни, което показа, че са налице сигнали за започнало възстановяване от кризата. Обемите продажби на имоти нараснаха, спадът на цените спря, обемът на новоотпуснатите жилищни кредити нарасна, което ни дава повод все по-уверено да твърдим, че дъното е достигнато и че е започнал процес на бавно, но сигурно излизане на имотния пазар от кризата.
София беше един от най-активните пазари, обемите от сделки отбелязаха ръст от около 10% на годишна база. Много от купувачите, които дълги години отлагаха покупката, се завърнаха на пазара.
Морските ваканционни имоти излязоха от кризата и през 2013 г. уверено продължиха да привличат интерес. Продажбите се увеличиха с около 20%. За разлика от морските, ски курортите все още остават под натиска на относително слабо търсене, в резултат на което цените там все още не успяват да се стабилизират. По всичко личи, че имотите в ски курортите най-трудно ще се възстановят от кризата, което от своя страна дава възможности за изгодни покупки, тъй като цените в момента са в абсолютния си минимум.
Купувачи и продавачи са с все по-близки очаквания, позициите им се уеднаквяват, което е една от основните причини пазарът да може да се раздвижи. Прави впечатление, че през изминалата година продавачите все повече се вслушват в пазарните тенденции и позволяват да бъдат консултирани за реалната цена, на която може да бъде продаден даден имот, защото всички си дадоха сметка, че пазарът определя ценовите нива и обявяването на имота на завишена цена е чиста загуба на време.
Относно купувачите - през последните години купувачите имаха 2 основни фактора при избора – най-изгодната цена и точните параметри на имота, като компромиси се правеха с параметрите, но не и с цената. Напоследък се забелязва обратната тенденция – купувачите са по-склонни да направят компромис с цената, да заплатят малко повече на кв.м., но да закупят точния според техните изисквания имот, защото много от тях вече са наясно колко трудно се намира имот, който да пасва в максимална степен на техните изисквания. Прогноза за 2014 година Може би за първи път от началото на кризата навлизаме в новата година с определено оптимистични очаквания. Прогнозата ни за 2014 г. е възстановяването на имотния пазар да продължи, което ще се изрази в допълнително нарастване на реализираните продажби на жилищни и ваканционни имоти. Много от купувачите, които вече от няколко години отлагат покупката на имот, ще се завърнат на пазара в София и другите големи градове на страната и ще сключат добри сделки през 2014 г. Този процес ще бъде стимулиран и от подобряването на условията по ипотечните кредити и политиката на банките да улесняват достъпа на купувачите до финансиране.
В сегмента на лукс имотите очакваме темпът на възстановяване да бъде по-бърз в сравнение с останалите сегменти от жилищния пазар, индикации за което дава нарасналата активност при покупките на луксозни имоти през втората половина на 2013 г.
Пазарът ще продължи да бъде движен от български и руски купувачи, като към тях ще се присъединяват и купувачи от други страни, които напоследък дават сигнали за нарастващ интерес към покупка на имот в България.
Не очакваме някаква съществена промяна в цените на имотите. Прогнозата ми е те да запазят стабилност и да покажат по недвусмислен начин, че спадовете са в миналото, което ще даде увереност на всички, които до момента все още проявяват съмнение, че дъното е достигнато и че имотният пазар навлиза в нов етап от своето развитие.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg