АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Имотният пазар расте, но по-бавно
Както вече стана ясно от 1 юли БНБ окончателно спря да котира лихвеният индекс СОФИБОР, който се ползваше за определяне размера на лихвите по кредитите в лева в страната. Информацията за това доведе до дискусии по повод възможността за повишаване на лихвите, което беше отречено като вероятност от представителите на БНБ.
Очакванията за следващите две тримесечия на 2018 г. са да няма съществена промяна на лихвените проценти по кредити и депозити и те да останат близо до текущите ниски равнища. Тези очаквания се дължат основно на силната конкуренция в банковия сектор и предвижданията за запазването без промяна на основните лихвени проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Жилищни имоти
По данни на консултантската компания Knight Frank през 1-вото тримесечие на 2018 г. България вече заема 7-мо място за най-бързо растящите пазари на жилища в света. Данните, използвани в анализа на Knight Frank са на база информация от статистическа служба Евростат за първото тримесечие на 2018 г., изведени на годишна база.
Данните на НСИ също бяха публикувани за първото тримесечие, като напълно се припокриват със статистиката на Евростат, съгласно която годишният ръст на цените достига 7,1% за периода. Спрямо предходното тримесечие ръстът е 0,94%, което означава спад в ръста от 41%. Ако годишният ръст на цените за предходните четири тримесечия на 2017 г. е бил между 8 и 9% (първо тримесечие - 8,98%, второ тримесечие – 8,59%, трето тримесечие – 8,97%, четвърто тримесечие – 8,15%), то през първото тримесечие вече е 7%. Тази информация още веднъж потвърждава предвижданията и тенденциите за забавяне темпа на развитие на растящия пазар у нас.
Общият броят на издадените разрешения за строеж за жилищни сгради през първото тримесечие на 2018 г. също бележи спад, който се изразява в 10,34% спрямо предходното тримесечие, но в сравнение със същия период на миналата броят е нараснал с 6,31%. Очаквано най-голям брой разрешения за строеж за жилищни сгради са издадени в големите градове София, Пловдив, Варна и Бургас, като в сравнение с предходното тримесечие, през това София вече изпреварва Пловдив в общия брой разрешения за строеж.
Търсене
Arco Real Estate отчита ръст в броя на постъпилите запитвания за покупка на имот в размер на 16.29% за второто тримесечие на 2018 г., спрямо периода януари-март на 2018 г. и 61,3% ръст спрямо аналогичния период на 2017 г. За разлика в първото тримесечие на годината, второто се характеризира с завишено търсене на парцели и намален интерес към закупуване на къщи.
Водещо остава търсенето на апартамент за покупка – около 84% от нашите клиенти се разделят между различните видове апартаменти. Анализът от регистрираното в Агенцията търсене показва, че през второто тримесечие на 2018 г. най-предпочитани отново са двустайните апартаменти, които представляват 33% от общото търсене при средна цена от 65 000 евро, следвани от тристайните жилища – 30% от общото търсене при средна цена от 105 000 евро.
При жилищните сгради ново строителство с предстоящ или имащ А 16, превес в търсенето имат тристайните жилища, като цената, която са склонни купувачите да предложат е в диапазон от 110 000 до 130 000 евро.
В резултат от ниските лихвени проценти по ипотечните кредити сделките се финансират основно от банките с ниско самоучастие от кредитоискателите.
Предпочитанията за жилище в столицата се разделят в 3 групи:
Висок интерес за покупка: Изток, Редута, Оборище, Кръстова вада, Витоша, Борово, Гео Милев, Младост 1, Център, Дианабад, Лозенец, Малинова долина;
Среден интерес за покупка: Банишора, Лагера, Павлово, Бъкстон, Левски, Люлин-Център, Надежда;
Нисък интерес за покупка: Зона Б-5, Свобода, Хладилника, Княжево, Орлондовци, Полигона;
Предлагане
Предлагането на жилищни имоти на територията на град София за второто 3-месечие на 2018 г. отчита минимален ръст от 2,28% спрямо аналогичния период на 2017 г. Около 6% от продавачите предлагат къщи, а основната група продавачи – 92% - апартаменти, останалите жилищни имоти (ателие, мезонет, етаж от къща) представляват около 2% от общото предлагане. Най-голямо предлагане и през второто тримесечие се отчита при 3-стайните жилища (48%), като общо за Столицата средната им офертна цена е 1000 Е/кв.м., следвани от 2-стайните апартаменти (40%) и средна офертна цена от 1020 Е/кв.м. В дъното на класацията остават многостайните и едностайните. Най-активно сред нашите клиенти - продавачи е предлагането в район Дианабад (9,73%) със средна офертна цена от 950 Е/кв.м., следван от кв. Манастирски ливади - Изток (8,42%) – 1130 Е/кв.м.; кв. Гео Милев (7,38%) – 1100 Е/кв.м. и кв. Оборище (6,32%) – 1300 Е/кв.м.
Tweet |
|