АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Чехия е похарчила пет пъти повече за руски нефт и газ, отколкото за помощ за Украйна. Заедно с Унгария и Словакия те се възползваха от дерогацията си от забраната на ЕС на внос на руски петрол, за да запазят и дори да увеличат покупките на руски суров петрол след руската инвазия в Украйна.
Няколко страни членки на ЕС възнамеряват да разпитат управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева във връзка с плана на базираната във Вашингтон финансова институция да се ангажира с Русия по икономически въпроси за първи път от руската инвазия в Украйна, информира „Блумбърг“.
Руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. промени ситуацията. "Райнметал" влезе миналата година в затворения клуб на 40-те компании, които са част от ключовия индекс на Франкфуртската борса, обединени в индекса Dax.
Група международни кредитори започнаха "закрити" преговори с Украйна, които да предотвратят страната да не обслужи дълг за 20 млрд. долара, докато се бори с руската военна инвазия.
Инфлацията във Федералната република през миналия месец се е понижила спрямо януари 2024 г. (2,9 на сто) и декември 2023 г. (3,7 на сто). Тя е много по-ниска в сравнение с нивата от 8,8 на сто, отчетени през есента на 2022 г. Тогава заради руската военна инвазия в Украйна и рязкото поскъпване на енергийните продукти цените се повишиха до най-високото си равнище от март 1991 г., посочва ДПА.
След руската инвазия в Украйна, през септември 2022 г. Берлин постави активите на "Роснефт" в Германия, включително петролната рафинерия "Швет" (PCK Schwedt), снабдяваща с горива Берлин, под попечителство.
Прогнозите бяха печалбите на големите петролни компании през 2023 година да спаднат с около една трета в сравнение с рекордните равнища през 2022 година, тъй като цените на петрола и газа са се понижили от пиковите си стойности след руската инвазия в Украйна.
През август 2022 г. компанията съобщи, че напълно прекратява работата си в Русия на фона на руската военна инвазия в Украйна. Решението на "Хюлет-Пакард" да прекрати бизнеса си на руския пазар е струвало 23 млн. долара на компанията, сочат финансовите й отчети.
Австрийската банка отлага плановете си да се изтегли от Русия. Тя планираше до септември да "продаде или да отдели" своя бизнес в страната, тъй като е подложена на натиск да го направи от страна на европейските регулаторни органи поради руската военна инвазия в Украйна.
На фона на руската военна инвазия в Украйна, Европейският съюз премахна налагането на мита при вноса на украинско зърно, за да бъде улеснено транспортирането му до Африка и страни от Близкия изток.