АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инвеститорите продължават да фаворизират Румъния
Румъния, затънала в политически войни, които накърняват нейния имидж, е притисната от икономическата рецесия, остава все пак в дълогосрочен план привлекателна за европейските инвеститори, според анализатори, интервюирани от АФП.
"Не вярвам, че има спад на интереса към Румъния. Някои фирми може би отлагат малко плановете си, но това е повече свързано с голбалната икономическа криза, отколкото с политическата ситуация", посочи за АФП Ханс Смейлинг, икономически и търговски съветник в посолството на Холандия в Букурещ.
Това мнение се споделя от френски, германски и австрийски специалисти, интервюирани от АФП.
Холандците са много активни в Румъния с участие в 3 500 фирми и инвестиции от 3,78 млрд. евро през 2008 г.
Разпадането на управляващата коалиция в началото на октомври, последвано от падането на дясноцентристкото правителство миналата седмица и от открита война между президента Траян Бъсеску и опозицията за избор на премиер, изобщо не изненада компаниите, установили се в Румъния, по-малко от месец и половина преди президентските избори.
"Хората, които искат да инвестират в Румъния, се вписват в една дългосрочна перспектива. Страната е последната, присъединила се към ЕС, и инвеститорите знаят, че всички страни са се възползвали постепенно от тази интеграция", подчертава френски икономически източник, пожелал анонимност.
"Политическата криза в действителност не променя положението", добавя източникът.
Четири фирми с френски капитали /Renault-Dacia, BRD-Groupe Societe Generale, Orange, Distrigazsud-GDF/ надхвърлят оборот от един милиард евро, според проучване на Юбифранс, публикувано през 2008 г.
Но преките чуждестранни инвестиции са отбелязали спад от 53% за първите осем месеца на 2009 г. в сравнение със същия период на 2008 г., според официални данни, публикувани миналата седмица.
Само през първото полугодие обаче Румъния се справя по-добре /-42 процента/, отколкото Полша /-86 процента/ или България /-52 процента/, посочиха за АФП от Румънската агенция за чуждестранни инвестиции.
"Спадът на чуждите инвестиции и на обема на търговията е свързан преди всичко с международната /икономическа/ ситуация", заяви Рудолф Лукавски, търговски съветник в посолството в Австрия - най-големият икономически партньор на Букурещ, с големи банки като Raiffeisen, BCR /Erste Bank/ и петролни компании като OMV.
"Всички се надяват на подобрение през 2010 г. Инвеститорите, които идват тук, не правят планове в краткосрочен план", добавя той.
"Разбира се, германските инвеститори желаят едно стабилно правителство", посочва Аника Патберг, директор на Германската агенция за търговия и инвестиции за Румъния.
"Днес съществува известна загриженост, тъй като хората смятат, че сегашните политически смущения могат да имат последици върху спазването на споразумението с МВФ", отбелязва Смелинг, като припомня, че "политическата стабилност е благотворен фактор за инвестициите".
Способността на Букурещ да спази ангажиментите си, за да се възползва от новите траншове от заема от 20 милиарда евро от МВФ и ЕС, ще бъде истинският тест.
Европейските фирми искат също "по-ефикасно и по-прозрачно" функциониране на съдебната система и на румънската администрация.
Но секторите на "пътната инфраструктура, на земеделието и на възобновяемите енергии" продължават да бъдат привлекателни за европейските фирми, подчертават анализаторите.
Tweet |
|