АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инвестиции във финанси, имоти и търговия на минус
12:50 | 17.12.2010 825 коментари 0
Както предишни правителства нямат заслуга за високите вложения, така и това няма вина за ниските, казва Борислав Стефанов, шеф на Агенцията за инвестиции
Това, което не се казва от анализаторите, защото не го знаят или не им се връзва с политическата нагласа – за последните 5 години инвестициите у нас са били почти, да не кажа само от финанси, търговия и имоти – т.е. това са предимно кредити. В това няма нищо лошо, това са чудесни сектори. Въпросът е, че те не зависят от някаква конкретна политика. Най-вероятно предишните правителства нямат заслуга, че инвестициите са били много, така и сегашното няма вина, че са малко. Когато се възстановят финансовите пазари и като почнат хората да си купуват къщи и коли на кредит инвестициите пак ще се повишат.
Интересното през тази година е, че всички останали инвестиции – в промишленост, в енергетика – са общо взето подобни година за година. Т.е. тези 845 млн. евро инвестиции идват изцяло от тези сфери, а за първи път от 10 години инвестициите във финанси, търговия и недвижимости общо са отрицателни. През 2009 г. инвестициите са 2.54 млрд. евро. През 2010 г. инвестициите във финанси намаляват с 913 млн. евро (банки, кредитни и лизингови дружества), в сектора на недвижимите имоти с 276 млн. евро, търговията с 258 млн. евро, в сектора на телекомуникациите със 131 млн. евро и "други" със 347 млн. евро.
Ръст има при инвестициите в производството на храна и напитки с 56 млн. евро, на химични продукти (цименти, торове, стъкла) със 79 млн. евро, на бизнес услуги с 91 млн. евро.
Това са данни към края на октомври – те се коригират постоянно. Отнема доста време да се актуализират данните и всъщност през февруари-март ще имаме действителната картинка на инвестициите. Понякога корекцията е много голяма. Ще ми се да вярвам, че и сега ще е така. Последните месеци обикновено са силни. Очаквам инвестициите да надхвърлят милиард за тази година. Какви са прогнозите ви за следващата година? Нефинансовият сектор ще бъде подобен – досега така се движат инвестициите – около 1-1.2 млрд. евро. Това ще се запази като базово ниво, защото много фирми инвестираха в разширение на производство – например "Аурубис България" направи нова инсталация за 15-16 млн евро, "Солвей – Соди" – нова инсталация в ТЕЦ "Девен", "Нефтохим" – нови сероочистки за 300 млн. лева. Т.е. тези инвестиции са малко или много постоянни. Целта естествено е да се увеличат. Ако почне активизация на финансовия сектор – примерно да се стигнат една трета от нивата през 2009 г. - може да очакваме инвестиции от 2 млрд. евро. Колко сертификата за инвеститор първи клас издадохте през тази година и за кои сектори? Сертификатите за инвеститор клас А са 24-25 или малко повече от миналата година, когато са 13. Въпросът е, че почти всички са само за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и това беше отчетено като проблем от икономическото министерство. От август т.г. не издаваме сертификати на ВЕИ-инвеститори. От тези 24 сертификата има един на завод за лекарства, един за един малък ВЕЦ до Своге – другите са ВЕИ.
Проблемът е, че стимулите за инвеститор клас А са земя, инфраструктура и обучение на персонал. При възникването на идеята целта е била да се привличат промишлени проекти, но към сертификатите се насочват предимно инвеститори в строителството, защото те имат нужда точно от земя и инфраструктура. След кризата в имотния сектор към сертификатите се насочват инвеститорите във ВЕИ, защото те имат нужда от същите неща. Една фирма като "Хюлет Пакард" например – те идват, за да наемат 2000 души, не им се налага да строят сграда, земя не им трябва.
На мен много ми се иска в бъдеще, и работим по това, тези мерки за насърчаване на инвеститорите първи клас да съответстват още по-добре на различните инвестиционни проекти./със съкращение/
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg