АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средствата са за развитие на индустриални и логистични паркове в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник . Те се отпускат от МРРБ по линия на ПРР чрез подбор на проектни предложения по мярка „Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия“ в рамките на Приоритет 4 „Справедлив преход“. Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки.


България устойчиво изпреварва средния растеж в ЕС, като основен двигател на БВП е потреблението на домакинствата, докато инвестициите и износът остават в застой.


Според доклада за Трансатлантическата икономика инвестициите на САЩ в България възлизат на 514 млн. щ. д. – стойност, която е без промяна спрямо Доклада от 2024 г. Докато българските инвестиции в Америка намаляват до 74 млн. щ.д. (с/мо 102 млн. щ. д. през 2023 г.).


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки. Първата е за разширяване и/или развитие на нови индустриални зони/паркове с фокус върху чисти технологии в засегнати от въгледобива терени и съществуващата енергийна инфраструктура.


Продължилата месеци тенденция на забавяне на годишния ръст на цените беше прекъсната през октомври 2024 г. След увеличение от 2,2% тогава, 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4% през януари, годишната инфлация в Хърватия се върна към низходяща траектория през февруари.


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Това позволява на компанията „Плинакро“ (Plinacro) да увеличи капацитета за пренос на газ от терминала Крък от 2,9 на 3,5 милиарда кубически метра годишно, предаде хърватската агенция ХИНА. На церемония в Босилево и началото на работата по газопровода Лучко-Забок на стойност 78 милиона евро.


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.


Търговците, които не спазват закона са заплашени от глоба до 30 000 евро. Според приетите разпоредби големите търговци на дребно са задължени редовно да публикуват и обновяват онлайн цените на продуктите си, за да имат достъп до дигитални инструменти, които в реално време ще дават възможност на потребителите да сравняват цените.