АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Министърът на финансите на Хърватия Марко Приморац заяви, че като гражданин и потребител разбира бойкота на магазините,и че той самият също няма да пазарува, предаде агенция Хина.
Призивът за бойкот на магазините в Хърватия заради рекордно високите цени, обявен чрез социалните мрежи и предвиден за петък, 24 януари, беше подкрепен от двама министри в правителството на Андрей Пленкович.
Първите реакции в социалните мрежи са положителни, но едновременно с това започна бурен дебат за ползата и резултатите от планираната гражданска акция.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-голям годишен ръст е регистриран в Малта (+13,5 на сто), Белгия (+8,7 на сто) и Гърция (+4,8 на сто). Най-голямо годишен спад се наблюдава в Хърватия (-6,6 на сто), Ирландия (-5,6 на сто) и Австрия (-5 на сто).
През третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в Хърватия са се увеличили средно с 2,4% спрямо второто тримесечие, а на годишна база ръстът достига 12,3%, предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на данни на Хърватското статистическо бюро (DZS).
Хърватия планира да завърши магистралната си мрежа, като свърже с магистрала адриатическия град Дубровник, намиращ се в най-южната част на страната, с град Меткович, който е на границата с Босна, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.
Повечето нощувките - 103,3 милиона, са регистрирани по живописното адриатическо крайбрежие на страната. Районите във вътрешността на страната обаче също са отчели увеличение с 5 процента на нощувките, а в столицата Загреб нощувките са били с 6 процента повече от миналата година, достигайки 2,7 милиона души, посочва министерството.
Големите европейски петролни компании ограничават инвестициите си в зелена енергия. Програмата за климата се проваля. Ню Йорк ще глоби дружества за изкопаеми горива със 75 млрд. долара. Избирането на Тръмп е важен фактор.
В България годишната инфлация през ноември 2024 г. е 2 на сто, без промяна спрямо октомври. Най-ниски равнища на годишната инфлация през ноември са отчетени в Ирландия (0,5 на сто), Литва и Люксембург (1,1 на сто и в двете страни). Румъния (5,4 на сто), Белгия (4,8 на сто) и Хърватия (4 на сто) пък са с най-високи нива.
Законът, който бе приет от долната камара на парламента на мюсюлманско-хърватската полуавтономна част на Босна, предвижда изграждането на междусистемна газова връзка с Хърватия.