АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектът на Община Петрич "Нисковъглеродна безкрайна пътека" се реализира по Програма INTERREG VI-A- IPA "България - Северна Македония" 2021-2027. Основната дейност, предвидена в проекта, е разработване на съвместен нисковъглероден туристически продукт, включително и веломаршрут във формата на знак за безкрайност, който да свързва градовете Петрич, Струмица, Берово, Струмяни и обратно, преминавайки през новия гранично...


Според плана междусистемната връзка с Унгария се намира в близост до граничния пункт Хоргош в община Канижа, Северна Сърбия, а краят на трасето е на терминала на „ТРАНСНАФТА“ АД в Панчево.


ВМЗ ЕАД обяви стажантска програма, която дава възможност на младите хора без стаж по специалността да получат практически опит и възможност за развитие в родния край, работа в реална производствена среда и запознаване с утвърдените практики на управление в дружеството и сключване на договор за стипендия, а на дипломиралите се - договор за работа.


Това е част от стратегията за управление на отпадъците в община Стара Загора- отпадъкът да се сепарира при този, който го генерира. Местната администрация е кандидатствала по програма за биоразградими отпадъци.


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


През 2018 год. държавата предостави безвъзмездно на Община Бургас цялата територия на бившата авиобаза. Идеята беше там да се обособи нова индустриална зона. Наложи се обаче Общината да върне имота, тъй като две големи инвестиционни намерения бяха провалени след жалби на местни политици пред Бургаския административен съд.


ББР и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.


Общата му стойност е 3 302 627,03 евро, като средствата са разпределени между двата основни партньора Община Балчик, България и Община Меджидия, Румъния.


От общо 1 220 км жп път повече от половината от неговата дължина – 747 км, е на територията на България. От тях едва 2,5 км жп линия – от Гюешево до Деве баир (границата с Република Северна Македония), остава на бъдат изградени. Отсечката е финансирана по Програма „Транспорта свързаност“ 2021 – 2027 и ще бъде завършена в планирания срок до 2029 г.


ЖП мрежа на Германия е застаряваща и недостатъчно финансирана, което води до постоянни закъснения на влаковете. В отговор на това "Дойче бан" започна през 2024 г. цялостна програма за обща модернизация, включваща подобряване на над 40 жп коридора с голям трафик.