АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инвестиционният климат според австрийския бизнес
Австрийско търговско представителство (ADVANTAGE AUSTRIA) огласи резултатите от своята традиционна годишна анкета сред австрийските инвеститори в България, която оценява бизнес климата у нас. Проучването е проведено с участието на повече от 100 ръководители на австрийски компании в края на 2022 г. в едни изключително предизвикателни времена.
При общата оценка на бизнес климата у нас през 2022 г. 19% от анкетираните ръководители отчитат подобрение, а 36% не виждат промяна. Въпреки че 45% докладват влошаване, резултатите можем да приемем за положителни с оглед на икономическите трудности, пред които се изправя светът след COVID-19, инвазията на Русия в Украйна и в условията на енергийна криза и криза на доставките. Тези нагласи са приблизително същите по отношение на очакванията за бизнес средата през 2023 г.: 12% разчитат на подобрение, 41% предполагат, че няма да настъпят съществени промени, а 47% са по скоро песимисти.
При оценката на общата обществено-политическа рамка и институционална среда в България повечето ръководители на австрийски компании не отчитат напредък в сферата на регулациите и бюрокрацията (89%) и са разтревожени от липсата на предвидима икономическа политика (91%). Само 8% от тях виждат напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията. В същото време представителите на австрийските компании оценяват като добра или много добра системата за данъци и мита у нас (81%).
Запитани за някои ключови фактори за развитието на бизнеса, 72% от компаниите оценяват положително достъпа до кредити и капитал, а 68% са доволни от качеството на местните доставчици. Нивото на разходите за труд е оценено като добро или много добро от 65% от анкетираните, но в същото време само 20% оценяват положително наличността на квалифицирана работна ръка.
По отношение на своите обороти над 65% от мениджърите на австрийски компании отчитат увеличение през 2022 г., но само 36% очакват възходящата тенденция да продължи и тази година. Относно увеличението на възнагражденията на служителите 35% планират увеличение от 5 до 10%, а 36% – от 10 до 15%.
С ниво на инвестициите от над 5 млрд. евро (според Българската народна банка) Австрия е вторият най-голям чуждестранен инвеститор в България. Сред австрийските фирми са A1, ЕVN, OMV, Vienna Insurance Group – Bulstrad, Uniqa, Mondi, Kronospan, Palfinger, Wienerberger, Sportalm, Baumit и др.
Австрийските компании са не само сред най-големите, но и сред най- стабилните и надеждни работодатели и данъкоплатци в страната. България е в Топ 30 сред външнотърговските партньори на Австрия, а в класацията на България Австрия заема 16-о място при износа и 12-о място при вноса. За 2022 г. външнотърговският обем (стоки и услуги) между двете страни се очаква да надвиши 3 млрд. евро. За първите десет месеца на 2022 г. данните за външната търговия на стоки се развиват много динамично:
• внос на стоки в България от Австрия: 943 млн. евро (+ 37,4%);
• износ на стоки от България за Австрия: 791 млн. евро (+34,1%).
Търговията с услуги януари-септември 2022 г.:
• внос на услуги в България от Австрия: 242 млн. евро (+20,4%);
• износ на услуги от България за Австрия: 621 млн. евро (+ 16,7%).
Tweet |
|