АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Незаконната сеч, измами и износ на дъбови дървета към Китай са причините, поради които Федерацията на частните лесовъди във Франция - Франсилва, иска да прекрати "ограбването" на своите гори. Организацията мобилизира голям брой хора в опитите си да документира кражбите и да подкрепи собствениците.


През 1905 г. стартира първото масово залесяване, организирано от френския лесовъд Феликс Вожели – по покана на българското правителство, той започва дейност по овладяване на пороите в района на град Казанлък. Той прави и обща оценка на българските гори през 1911 г. - 90% от залесените площи са покрити с нискостъблени и подрязани дървета.


Зехтинът е удостоен с европейски етикет за качество PDO (Защитено наименование за произход), удостоверяващ автентичните производствени методи и традиции на зехтина.


Австрия, България, Франция, Германия, Полша и Словения ще бъдат домакини на новите фабрики за ИИ, подкрепени от обща национална и европейска инвестиция в размер на 485 млн. евро. Фабриките ще предлагат привилегирован достъп на стартиращите предприятия в областта на ИИ и на малките и средни предприятия, което ще насърчи растежа им.


Тази инвестиция ще спомогне за увеличаване на общата инсталирана мощност за производство на енергия от възобновяеми източници в трите държави, като помогне за диверсификацията на енергийния микс.


Китайската компания HT-SAAE запозна земеделски производители от Пловдив и региона с инвестицията си за производство на агрофотоволтаици за обработваеми земи.


Тя е на една от най-големите български компаниии за ремонт на самолети от гражданската авиация. Върху 74 дка ще бъде изграден един от най-големите хангарни комплекси в страната с капацитет за седем производствени линии. Инвестицията е на стойност 120 млн. лв. Предвижда се и завод за ремонт на самолетни двигатели за 30 млн. лева.


Значителна инвестиция в чиста енергия ще намали непреките CO2 емисии на завода с около 3000 тона годишно.


Дания, една от най-интензивно обработваните страни в света, в която земеделските земи заемат почти две трети от територията й, задели 43 милиарда датски крони (6,1 милиарда долара) за придобиване на земя от фермери през следващите две десетилетия.


Заместник-министър Василева, която е ръководител на управляващия орган на Стратегическия план, посочи, че са разработени осем интервенции за горския сектор. Тя допълни, че три от интервенциите са компенсаторни, а останалите пет са инвестиционни.