АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


То достигна най-ниското си ниво от три месеца, спадът се приписва на намалено доверие в сектора на услугите, търговията на дребно и сред потребителите, според данни от проучване на ЕК. Индексът на икономическото доверие отчита ниво от 95,2 пункта през март - най-ниският резултат от декември, в сравнение с 96,3 пункта през февруари.


Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Според доклада на Европейския парламент сивата икономика в България е 33,1 на сто, докато данните на АИКБ, базирани на Композитния индекс "Икономика на светло" (КИИС), сочат, че през 2022 г. този дял е 21,42 на сто.


Индексът на университета, който отразява промените в потребителското доверие, се понижава до 57,9 пункта при 64,7 пункта през предходния период, сочи предварителната оценка. Това е най-ниското равнище на показателя от ноември 2022 година. Икономистите очакваха той да достигне 63,1 пункта през март.


Индексът на промишленото производство през януари 2025 г. намалява с 2.0% спрямо предходния месец. Данните на НСИ са предварителни и сезонно изгладени. Спрямо януари 2024 г. е регистрирано понижение с 3.5% на календарно изгладения индекс на промишленото производство.


Окончателният композитен индекс на мениджърите по доставките PMI, отразяващ активността на фирмите в страните от еврозоната, се задържа на януарската си стойност от 50,2 пункта и през февруари.


Годишната инфлация в края на 2024 година, измерена чрез Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се забави до 2,1 на сто през декември 2024 г. спрямо 5 на сто в края на 2023 г. Това, според БНБ, се дължи на по-ниската инфлация при храните, както и на понижението на цените в групата на промишлените стоки.


Оптимистичните нагласи на инвеститорите се повишават през този месец с най-бързите темпове, регистрирани през последните две години. Те са обусловени от нарастване на очакванията за положително икономическо развитие на Германия на фона на предстоящите парламентарни избори в страната, посочва Ройтерс.


Нагласите на инвеститорите за перспективите пред икономическото развитие на страните от еврозоната се подобряват през този месец до най-високото си равнище от юли. Това показват резултатите от проучване на германския институт за изследване на поведенческите нагласи "Сентикс" (Sentix), цитирани от Ройтерс.