АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Индустрия и ВЕИ срещу ДКЕВР
10:20 | 18.06.2014 1494 коментари 0
БСК, Българската асоциация по металургична индустрия, Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори и Браншовата камара по химическа промишленост отворено писмо до ДКЕВР във връзка с намеренията на регулатора за увеличаване на цената на електроенергията:
Като представители на големите български индустриални предприятия - основни потребители на електроенергия, с протестна декларация до ДКЕВР, министър-председателя и председателя на НС, категорично възразихме по предложението на енергийния регулатор да увеличи мрежовите цените на електроенергията за новия ценови период (от 01.07.2014 г.). Паралелно с това се повишават началните цени на търговете на свободния пазар, провеждат се в последния момент и се създава изкуствен дефицит. Такива действия ще струват на България загуба на работни места не само в голямата индустрия, но и в средния и малък бизнес.Тази политика в сектор „Енергетика” безспорно води до влошаване на конкурентоспособността на енергоинтензивните индустрии, до загуба на пазари, до намаляване на производството и свиване на икономиката. В противовес на европейската енергийна практика вече една година се осъществява износ на по-евтина електроенергия от тази за вътрешния пазар. Вместо да прилагаме мерки за повишаване износа на наша продукция, чрез износа на електроенергия на преференциални цени стимулираме икономиките на съседните държави и износа на работни места. А експортът на суровини, каквато е и електроенергията, не създава добавена стойност в икономиката на България.
Вносът на електроенергия също се възпрепятства, а в определени времеви периоди на съседните пазари има по-евтина електроенергия.
Многократно настояваме за спешни решения, които да осигурят възможности за доставка на електроенергия на приемливи за бизнеса цени. Вместо това българските производители са притиснати от дисбалансите в енергетиката, включително от ръста на мрежовите разходи за клиенти на високо напрежение, липса на предвидимост и устойчивост, влошена конкурентна среда в резултат на преференциални условия за износ на ток, забавена либерализация на пазара и засилване на кръстосаното субсидиране.
По изпратената протестна декларация отговорните държавни институции не взеха отношение. Това ни принуждава да търсим други форми на въздействие, включително да се обърнем към КЗК у нас и ЕК, за да защитим българското производство.
За да не се закриват предприятия, за да се запазят работните места и българската индустрия, с това отворено писмо предупреждаваме, че няма да приемем повишаване на цените на електроенергията и на съпътстващите такси и ще откажем плащания по новопредлаганите цени. По-рано Българската фотоволтаична асоциация е готова да сезира ЕК и всички компетентни институции за намерението на ДКЕВР да "ореже" преференциалните цени на зелената енергия от 1 юли 2014 г. във вида, в който го представи. Това коментира пред журналисти Меглена Русенова от Българската фотоволтаична асоциация. Тя бе сред участниците във форум, посветен на възобновяемата енергия за сгради, организиран от Германско-българската индустриално-търговска камара.
Предложението на ДКЕВР предвижда преференциалните цени на новоприсъединените от 1 юли производствени централи от ВЕИ да бъдат намалени с около 50-60% за соларните инсталации и с около 20% при вятърните мощности.Проекторешението на регулатора е в нарушение на административнопроцесуалните норми, на българските закони и на директивите на ЕС; не са взети предвид икономическите компоненти, които следва да формират преференциалната цена, каза Русенова. По думите й се залага норма на възвращаемост седем процента, която макар и ниска, не е постижима заради заложените останали параметри в ценообразуването. Оказва се, че един бъдещ инвеститор във фотоволтаична инсталация не може да изплати инвестицията си за близо 18 години при цените, които сега регулаторът определя, каза тя. След като и тази, и миналата година бяха обявени от държавата за нулеви години за нови присъединявания на ВЕИ-мощности, Русенова заяви, че няма точна информация колко са мощностите, които трябва да бъдат присъединени според сключени предварителни договори. С предложените нови преференциални цени, които са по-ниски от пазарните, ДКЕВР дава сигнал, че ВЕИ-секторът у нас няма да се развива, смята експертът. Статистиката на ЕС показва, че колкото повече възобновяема енергия има в енергийния микс на една държава, толкова повече намалява цената на енергията към домакинствата; проблемът в България е, че няма публичност, няма прозрачност на разходите на конвенционалните производители, което дава възможност на политиците да спекулират с темата "зелена енергия", отбеляза още тя. Меглена Русенова съобщи пред медии, че производителите на зелена енергия, присъединени към НЕК, едва сега получават плащане на произведената от тях енергия през ноември миналата година. Забавянето на плащанията от обществения доставчик с около половин година оставя тези производители без приход. В същото време те плащат осигуровки, ДДС, а от 1 юни вече и разходи за балансиране на енергията, без да е ясно точно какви ще са те, заяви експертът. Ако час по-скоро страната ни не приложи в цялост Третия енергиен либерализационен пакет на ЕС и не направи енергийния отрасъл прозрачен, енергетиката ни ще колабира, предупреди Русенова. Недалновидната политика в енергийния сектор допринася за дестабилизация на икономиката на страната, смятат от Българската ветроенергийна асоциация /БГВЕА/. Според тях доказателство за това е понижаването на кредитния рейтинг на България до ниво "BBB-/A-3". Това се посочва в прессъобщение на БГВЕА по повод на предложението за ДКЕВР за нови преференциални цени на енергията от ВЕИ.
От БГВЕА посочват, че според международната агенция Standard and Poor's една от причините за понижението на кредитния рейтинг на страната ни е намесата на държавата в енергийния сектор и липсата на реформи срещу задълбочаващите се проблеми в него. Честите непоследователни изменения на законодателната и регулаторната рамка, както и приложението на ретроактивни мерки и неспазване върховенството на закона в енергийния сектор, подкопават доверието в страната ни като надеждна инвестиционна дестинация, заявяват от БГВЕА. За международните инвеститори да инвестираш в България вече не означава да инвестираш в стабилен европейски пазар, а по-скоро в неуправляема, хаотична среда, където всеки инвеститор зависи от прищевките на непрозрачно управление, отбелязват от асоциацията. БГВЕА призовава компетентните държавни институции да осъществят диалог със заинтересованите страни, за да се постигне скорошно оздравяване на енергийния сектор.
Снимка: ЕП
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg