АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инициативата “Кристално чисти” в икономиката
“Инициативата “Кристално чисти” трябва да обхване повече сектори на икономиката. МОН ще подкрепи създаването на сертификационна програма „Лидерство и иновации за устойчиво развитие“. Това съобщи доц. Евгени Евгениев, съветник на министъра на образованието и науката пред участниците в дискусионен форум, организиран от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (АПБНБ). Гост на форума беше и д-р Султанка Петрова, зам.- министър на труда и социалната политика.
Специално за създаването на програмата в България пристигнаха световно признати учени в областта на устойчивото развитие и лидерството - проф. д-р Джак Спенглър и проф. д-р Уенди Пърсел от Харвардския университет. Съвместно с преподаватели от Американския университет в България те ще осъществят идеята на инициативата „Кристално чисти“ - обединение на компании, членове на АПБНБ.
Амбицията на инициаторите е програмата да стане толкова значима, че много български университети да пожелаят да я въведат. “Това ще подпомогне професионалистите, които биха искали да придобият допълнителна квалификация и знания по темата. Програмата ще бъде разработен така, че да отговори по най-добрия начин на нуждите от кадри за бизнеса, но и да бъде приложима в ежедневната практика”, коментира Жана Величкова, изпълнителен директор на АПБНБ.
Проф. Спенглър и проф. Пърсел запознаха участниците във форума - представители на администрацията, на бизнеса и неправителствения сектор, с изключителната значимост на темата за устойчивото развитие - за световната икономика и за оцеляването на Земята.
„Поставете устойчивостта в контекста на стратегическите си бизнес решения“, каза проф. Пърсел. Според нея това ще доведе не само до печалби за компаниите, но и до ползи за обществото. Проф. Пърсел заяви, че една от най-ценните бизнес философии е прозрачността. „Заявете ясно и открито кои сте, какво правите, какви са амбициите и каузите ви, свързани с просперитета на България“, каза тя.
Според проф. Спенглър през последните пет години се наблюдава кардинална промяна в общественото съзнание и в разбирането на бизнес лидерите по отношение на глобалните климатични промени. „Ако преди пет години те не представляваха сериозен проблем за бизнес лидерите, резултатите днес показват, че промените в климета са сред най-големите заплахи“, каза проф. Спенглър. По думите му устойчивостта изисква интеграция във всички аспекти на обществото – бизнес, правителствен, академичен.
По време на форума бяха представени ефективни практики в областта на устойчивото развитие, прилагани от Кока-Кола ХБК - България, “Девин” ЕАД и др. Изпълнението на заложените цели до 2020 г. ще допринесе за положителното отражение върху околната среда в България, категорични бяха участниците във форума.
Tweet |
|