АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Изграждането на новия реактор на АЕЦ "Фламанвил", която е разположена в Северозападна Франция, започна през 2007 г. Предвидено беше той да бъде пуснат в експлоатация през 2012 г.
Франция присъедини преди ден ядрения реактор „Фламанвил-3“. Това е първи подобен случай в западноевропейската страна за последните 25 години. Реакторът, който беше включен през септември преди да бъде свързан към електропреносната мрежа, е въведен в експлоатация 12 години след първоначалните срокове и на цена от около 13 млрд. евро – четири пъти над първоначално предвидения бюджет.
Китай строи „Линлун-1“, малък модулен реактор (SMR) в южната островна провинция на страната Хайнан. Това е първият в света реактор от този тип, одобрен от Международната агенция за атомна енергия. Реакторът ще обслужва разнообразните енергийни нужди на региона.
Управляващата дясна коалиция, подкрепяна от крайната десница, обяви, че иска да произвежда "мащабно" ядрена енергия в Швеция , но все още не е решила какъв вид реактор да строи.
Украйна загуби половината си капацитет за производство на електроенергия поради руските атаки. Допълнителното производство от реактора ще позволи на всички потребители да имат електричество до 18:00 ч. местно време.
„Росатом“ получи лиценз за експлоатация на оборудване за производство на иновационно ядрено гориво за реактор БРЕСТ-ОД-300. За първи път в световната практика на едно място ще бъдат построени АЕЦ с бърз реактор и локален затворен ядрен горивен цикъл.
Атомната електрическа централа "Палисейдс" в щата Мичиган разполага с един 800-мегаватов реактор. Тя е разположена на брега на езерото Мичиган, на два часа път с автомобил от Чикаго.
С решение на Народното събрание от 12 януари и 18 декември 2023 г. министърът на енергетиката бе задължен да предприеме всички действия за вземане на положително решение за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000.
В момента Иран има само един действащ ядрен реактор в пристанищния град Бушер, построен през 70-те години от германски компании и завършен впоследствие с руска помощ. Иранската ядрена програма е обект на критики и санкции поради опасения, че Ислямската република опитва да се сдобие с ядрено оръжие.
За реализацията на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" се обмисля вариант около 30 процента да бъде собствен капитал и 70 на сто - привлечен капитал. Това каза изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов по време на Третата ядрена конференция, която се провежда в София.