АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В България годишната инфлация през ноември 2024 г. е 2 на сто, без промяна спрямо октомври. Най-ниски равнища на годишната инфлация през ноември са отчетени в Ирландия (0,5 на сто), Литва и Люксембург (1,1 на сто и в двете страни). Румъния (5,4 на сто), Белгия (4,8 на сто) и Хърватия (4 на сто) пък са с най-високи нива.
Агенция „Пътна инфраструктура“ и тунел „Железница“ на АМ „Струма“ взеха наградата за най-мащабен инфраструктурен проект, реализиран през 2024 г. Отличието в категория „Транспортна инфраструктура“ е от ежегодния национален конкурс „Сграда на годината“ и беше връчено на инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на АПИ.
В езерото Бъля има естествен слой от 56 сантиметра сняг, според метеоролозите. Туристическа атракция ще бъде открита на Бъдни вечер, съобщиха представителите на компанията собственик.
България е сред водещите страни в ЕС по норма на възвръщаемост от инвестиции извън страната – само Полша е пред нас.Най-много те са в Румъния. В топ 10 са Сърбия, Гърция, Северна Македония. Реално над една четвърт от българските преки инвестиции зад граница са в съседни страни. Делът надхвърля една трета, ако включим всички държави от региона на Балканите.
Букурещ и София са приютили 43% от доставчиците в региона. Но градове като Клуж-Напока в Румъния и Нови Сад в Сърбия се превръщат в силни алтернативни центрове, според съдържащата се информация в оповестения доклад нa Асоциацията за иновации, бизнес усъвършенстване, услуги и технологии (Association for Innovation, Business Excellence, Services, and Technology - AIBEST) "SEE Sourcing Industry".
Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина. Това е голяма победа за България, Румъния и цяла Европа, коментира Унгарското председателство, защото това решение е било сред основните приоритети на Унгарското председателство.
„Росатом“ отчете постигнатото за ITER през 2024 г. Въпреки санкциите и логистичните пречки, руската държавна корпорация е обезпечила успешно напредъка на международния проект за термоядрен синтез.
От друга страна, финансовата необходимост е основната причина за продължаване на трудовата активност в Кипър (68,6 на сто), Румъния (54,3 на сто) и България (53,6 на сто). Най-нисък дял от хората, заявяващи финансовата необходимост като причина, е отчетен в Швеция (9,4 на сто), Чехия (12,4 на сто) и Люксембург (14,4 на сто).
Към края на 2023 г. инсталираните вятърни мощности в България достигат 705 MW, което представлява 3,9% от годишното брутно производство на електроенергия в страната. През 2023 г. вятърните паркове са произвели 1 584 GWh - ръст от 5,9% спрямо предходната година, официална цел -249 MW до 2030 г.
След "въздушния Шенген" за Румъния и България вече е отворен и "Шенген по суша", каза Карнер и изтъкна, че изискванията на Австрия за справяне с нелегалната имиграция са довели до намаляване на броя на мигрантите, заловени близо до границата на Австрия с Унгария - най-често използваният маршрут за влизане в страната му.