АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Данни показват, че частните предприятия са отговорни за над 70% от технологичните иновации в страната. Технологиите и иновациите като цяло са в основата на развитието на много частни компании, като 8 от всеки 10 нови продукта в Китай са резултат от частни предприятия. Освен това, 9 от всеки 10 високотехнологични предприятия са частни.


Австрия, България, Франция, Германия, Полша и Словения ще бъдат домакини на новите фабрики за ИИ, подкрепени от обща национална и европейска инвестиция в размер на 485 млн. евро. Фабриките ще предлагат привилегирован достъп на стартиращите предприятия в областта на ИИ и на малките и средни предприятия, което ще насърчи растежа им.


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).


Така смят Павел Наковски, който е ветеринарен лекар, страстта му обаче е пчеларството, което е превърнал в успешен бизнес. Той разказа, че интересът му към пчелите се е зародил още в детството, когато дядо му, който бил пчелар, му разказвал за тяхната удивителна природа. „Той ме научи на първите основи, а по-късно, като ветеринарен лекар, реших да задълбоча знанията си и да започна собствено пчеларско стопанство.


Това проучване ще оцени възможностите за изграждането на един ядрен реактор с технология AP1000® на предложената площадка на АЕЦ „Кръшко-II“. Проектът „Кръшко-II“ е планиран за изграждане на площадка, разположена в съседство с настоящата АЕЦ „Кръшко“, която е изградена с технология на Westinghouse.


Това е допълнително финансиране в подкрепа на развитието на критични отбранителни технологии и способности, като се отпускат около 100 милиона евро за всяка от областите като наземни бойни действия, космически, въздушни и военноморски операции, както и енергийна устойчивост и екологичен преход.


В кратки срокове трябва да бъдат преразгледани всички процедури и правила, и там където има пропуски - те да бъдат отстранени. Това подчерта министър Гроздан Караджов на среща с Андреас фон Буш, ръководител на отдел „България, Унгария и Словения“ в ГД „Регионална и градска политика“ на ЕК.


BETT се провежда ежегодно от 1984 г. насам. Организатор е "Хайви Груп Лимитид" (Hyve Group Limited) с подкрепата на Британската асоциация на доставчиците на образователни услуги (Besa).


Всеки от отличените получава по 150 000 евро от програмата за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа".