АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Данни показват, че частните предприятия са отговорни за над 70% от технологичните иновации в страната. Технологиите и иновациите като цяло са в основата на развитието на много частни компании, като 8 от всеки 10 нови продукта в Китай са резултат от частни предприятия. Освен това, 9 от всеки 10 високотехнологични предприятия са частни.


Средствата ще бъдат вложени в изпълнението на първите 10 проекта, одобрени по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. Те ще се реализират в българските общини Видин, Монтана, Чипровци, Вършец, Горна Малина, Георги Дамяново, Правец, Челопеч, Роман, Камено и в Болиевац, Мерошина, Княжевац, Бабушница, Блаце, Пирот, Сокобаня, Свърлиг от сръбска страна.


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.


Средствата, които се осигуряват чрез Инвестиционната рамка за Западните Балкани, са в допълнение към заем от 5 милиона евро, отпуснати от ЕБВР. Те са предназначени за строителство и техническа помощ.


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).


Така смят Павел Наковски, който е ветеринарен лекар, страстта му обаче е пчеларството, което е превърнал в успешен бизнес. Той разказа, че интересът му към пчелите се е зародил още в детството, когато дядо му, който бил пчелар, му разказвал за тяхната удивителна природа. „Той ме научи на първите основи, а по-късно, като ветеринарен лекар, реших да задълбоча знанията си и да започна собствено пчеларско стопанство.


Това е допълнително финансиране в подкрепа на развитието на критични отбранителни технологии и способности, като се отпускат около 100 милиона евро за всяка от областите като наземни бойни действия, космически, въздушни и военноморски операции, както и енергийна устойчивост и екологичен преход.


Най-много са пътуванията на български граждани към: Турция - 198.5 хил., Гърция - 132 хил., Румъния - 75.6 хил., Сърбия - 68.7 хил., Германия - 49.2 хил., Република Северна Македония - 27.7 хил., Австрия - 23.2 хил., Италия - 21.3 хил., Обединено кралство - 20 хил., Испания - 14.9 хиляди.


BETT се провежда ежегодно от 1984 г. насам. Организатор е "Хайви Груп Лимитид" (Hyve Group Limited) с подкрепата на Британската асоциация на доставчиците на образователни услуги (Besa).


Всеки от отличените получава по 150 000 евро от програмата за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа".