АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-големи излишъци са в : Германия (+53,8 млрд. евро), Нидерландия (+26,7 млрд. евро), Ирландия (+23 млрд. евро), Испания (+15,7 млрд. евро), Дания (+14.9 млрд. евро), Италия (+10,5 млрд. евро) и Швеция (+8,2 млрд. евро). Най-големи дефицити са в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). За България за 1,6 млрд. евро излишък.
С присъединяването на Австрия, Швеция и Финландия Блокът се разрастна от 12 на 15 държави. Повече за това как членството на трите държави допринесе за Европа вижте във видеото.
Едно от основните международни събития са Наградите за иновации в политиката, където ще бъдат раздадени награди в общо девет категории през септември 2025 г., и конференцията ACT NOW Mayors Conference през май 2025 г. Този уникален формат свързва от 2016 година мегаполиси и малки градове.
Букурещ и София са приютили 43% от доставчиците в региона. Но градове като Клуж-Напока в Румъния и Нови Сад в Сърбия се превръщат в силни алтернативни центрове, според съдържащата се информация в оповестения доклад нa Асоциацията за иновации, бизнес усъвършенстване, услуги и технологии (Association for Innovation, Business Excellence, Services, and Technology - AIBEST) "SEE Sourcing Industry".
Какви са приоритетите на новия еврокомисар по "Стартъпи, изследвания и иновации".
От друга страна, финансовата необходимост е основната причина за продължаване на трудовата активност в Кипър (68,6 на сто), Румъния (54,3 на сто) и България (53,6 на сто). Най-нисък дял от хората, заявяващи финансовата необходимост като причина, е отчетен в Швеция (9,4 на сто), Чехия (12,4 на сто) и Люксембург (14,4 на сто).
От сумата около 3,4 милиарда евро ще бъдат използвани за насърчаване на внедряването на технологии за декарбонизация в Европа, в това число и за батерии за електрически превозни средства.
Второто искане за плащане обхваща ключови стъпки в осъществяването на 28 реформи и 14 инвестиции. Искането за плащане включва и инвестиции в области като центрове за наука, технологии, инженерство и математика (STEM центрове), научни изследвания и иновации, подкрепа за бизнеса, обновяване с цел подобряване на енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, както и ЖП-транспорт.
Поне 95% от железопътната мрежа е електрифицирана в други 8 региона: Люксембург, столиците на Полша, Швеция и Франция, българския Югоизточен район, както и Лигурия и Умбрия в Италия и Утрехт в Нидерландия. В България общата дължина на жп мрежа през 2022 г. е възлизала на 4029 км, от които 3005 км са били електрифицирани.
Предварителните данни показаха, че БВП на скандинавската държава се сви изненадващо през третото тримесечие с 0,1% спрямо второто, когато отбеляза спад с 0,3 на сто. Пазарните очаквания бяха за растеж на шведската икономика с 0,4% през периода юли-септември.