АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Те са реализирани от собствени фотоволтаични инсталации. Това се равнява на средногодишното потребление на повече от 1 000 домакинства. Ръстът в производството в сравнение с 2022 г., когато бяха произведени 32 641 кВч, е над 100 пъти.
Те се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството.
Гръцкото министерство на околната среда и енергетиката започва програма за решаване на хроничния дефицит на прясна вода на островите чрез изграждане на инсталации за десалинизация (на солта от морска вода) в комбинация с възобновяеми енергийни източници, съобщава АНА-МПА.
МЕ припомнят, че по процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване, както и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.
Финансират се и инсталации за производство на енергия от ВЕИ, включително от биомаса за собствено потребление и собствени нужди и съоръжения за локално съхранение на произведената енергия към съществуващи фотоволтаични системи.
През първите четири месеца на тази година новоинсталираният фотоволатичен капацитет на търговски покриви се е увеличил с 81 процента, докато соларните инсталации на открити пространства са нараснали със 74 процента на годишна база. В жилищния сектор новите инсталации обаче са се увеличили с едва 1 процент.
Рамково споразумение за разработването и изграждането на пакет от фотоволтаични инсталации с инсталирана мощност до 2000 мегавата в Италия, България, Хърватия и Румъния подписаха гръцката национална електрическа компания ДЕИ и компанията „Митилинеос Енерджи енд Металс“ (MYTILINEOS Energy & Metals), съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ.
Мярката предвижда гражданите да получат целево кредитиране до 22 000 лв. за инсталация на фотоволтаични системи до 10 kWp, която може да включва и системи за съхранение на електрическа енергия (батерии), както и до 3 000 лв. за слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване.
Максималният размер на инвестиционния кредит е до 600 000 лева/300 000 евро, като има възможност за ползване на европейски гаранционни инструменти. Кредитополучатели могат да бъдат както юридически лица, регистрирани съгласно българското законодателство, така и лица упражняващи свободни професии и земеделски производители, с годишен оборот до 2 млн. лв. Изискването е да имат минимум 18 месеца активна бизнес дейност.
Размерът на инвестицията по поканата е общо 80 млн. лв. по два компонента - закупуване на слънчеви инсталации за битово-горещо водоснабдяване - до 100 процента от стойността на инсталацията, но не повече от 1 960,83 лв., и за закупуване на фотоволтаични системи до 10 kWp (киловат-пик), включително със системите за съхранение на електрическа енергия - до 70 на сто от стойността на системата, но не повече от 15 000 лв.