АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През периода януари - септември 2024 г. износът на стоки от България за Европейския съюз намалява с 3,6 на сто спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 40,590 млрд. лева. През септември 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 5 на сто спрямо септември 2023 г. и е на стойност 4,350 млрд. лева.
Най-голямата от тях е тази за "ТЕЦ-БОБОВ ДОЛ" с 80 000 лeва за осем случая на нарушение на чл. 4 от Регламент (ЕС) №1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT).
Запасът от нетни преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ), държан от инвеститори от Европейския съюз в страни извън общността, е възлизал на 9,16 трилиона евро през 2023 г., като e намалял с 4,1 на сто спрямо нивата от 2022 г.
Според решение на Управителния съвет на БНБ от 31 октомври тази година, БНБ определя шест други системно значими институции (ДСЗИ), както и нивото на буфер на индивидуална, консолидирана или на индивидуална и консолидирана основа, приложим към общата стойност на рисковите експозиции, влизащ в сила от 1 януари 2025 година.
Нов регламент на Съвета на Европейския съюз има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена. Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз, посочват от Браншовата камара "Плодове и Зеленчуци" .
Новите американски санкции срещу руски финансови институции са основната причина за нестабилността на валутния пазар в страната, но курсът на рублата в средни и дълги срокове ще се движи от фундаментите на икономиката, обяви Руската централна банка в доклад, цитиран от Ройтерс.
Приобщаването на финансовите институции в Черна гора към платежните схеми на SEPA, съгласно календара на Европейски платежен съвет, ще стане от април 2025 г.
Меморандумът не трябва да остане само символичен акт, а трябва да се разглежда като основа за институционализиране на взаимоотношенията между двете институции, заяви гуверньорът на БНБ.
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.
Близо 1000 баварски компании с повече от 260 представителства развиват производствена и търговска дейност у нас. Сред тях са както международно опериращи технологични концерни, водещи автомобилни производители, банкови и застрахователни институции, така и много малки и средни фирми от различни сектори на икономиката.