АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Заедно с Китай, САЩ и Европа сега са най-големите пазари на баобаб на прах. Световният пазар може да достигне 10 млрд. долара до 2027 година. Други специалисти предвиждат 200 % ръст на световното търсене между 2025 г. и 2030 г. и също така разглежда нарастващото потребление сред все по-здравословните африкански съзнателни градски жители.
През май т.г. повечето страни от ЕС отчетоха годишно увеличение на цените на какаото и шоколада на прах. Най-значително поскъпване е регистрирано в Естония (+17,4 на сто), следвана от Хърватия (+15,5 на сто) и Австрия (+12,6 на сто).
В бюджета за следващата година залагаме и средства за закупуване на електрически машини за почистване и събиране на прах от тротоари и улици.
Европейската Комисия обяви пакет от извънредни мерки в подкрепа на пазара на селскостопански продукти във връзка с пандемията Covid-19. Млечните продукти, допустими за частно складиране са обезмаслено мляко на прах, масло и сирена.
При последния търг бяха продадени последните 162 тона обезмаслено мляко на прах от първоначалните общо 380 000 тона публични запаси. С тази продажба всички закупени и управлявани от Комисията запаси вече са реализирани на пазара.
Открита е нова партида яйчен жълтък на прах, доставена от Германия. След направен лабораторен анализ беше установено наличие на фипронил над допустимите нива.
Над 34 т сладолед, торти и майонеза, произведени у нас, съдържат жълтък на прах с фипронил. Яйченият прах е вложен в минимални дози – от 0,9 до 2,9%, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). На фирмите производители от София и Стара Загора са връчени предписания за незабавно изтегляне от пазара на наличните партиди с вложен яйчен прах от въпросната партида.
Пратката е близо 500 килограма. Българската агенция по безопасност на храните е предприела действия по установяване на наличните количества от продукта и евентуалното му изтегляне при наличие в търговската мрежа. Пратката е с произход Германия.
За да привлекат вниманието на хората към проблема с лошото качество на въздуха, „Грийнпийс“-България създадоха устройство, който позволява на потребителите да измерват нивата на прах и фини прахови частици в районите, в които живеят.
Поредна година жителите на градовете Враца и Видин са принудени да дишат прах и да се придвижват по разкопани улици. Причината – т.нар. воден цикъл, финансиран по Оперативна програма „Околна среда”.