АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Резултатите от пълното приемане на България и Румъния в Шенген не са с еднократен ефект, а ще се засилят с все по-дълбоката икономическа интеграция между европейските държави, което означава, че всяко едно поредно отлагане ще е причина за по-големи пропуснати ползи както за българската, така и за европейската икономика.
Това обяви Борис Костадинов, директор „Софтуерна интеграция“ в Информационно обслужване по време на Втората международна конференция за технологии и иновации в Югоизточна Европа.
Това каза председателят на БНБ Димитър Радев, като отбеляза, че забавянето на пълната интеграция на България в ядрото на ЕС, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава. Той посочи, че мащабът на загубите се измерва не с милиони, а с милиарди.
Очаква се съвместният проект BlueSky да създаде нова основа за регионална търговия с електроенергия, осигурявайки по-добра интеграция на пазарите, повишаване на енергийната сигурност и стимулиране на икономическия напредък.
С него се обезпечава правната интеграция на българската ЦБ в евросистемата при въвеждане на еврото като парична единица на страната ни. Предвижда се новият закон за БНБ да влезе в сила от деня, посочен в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от България.
С него се цели обезпечаването на правната интеграция на БНБ в Евросистемата при въвеждане на еврото като парична единица на страната ни. Евросистемата се състои от Европейската централна банка и националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото.
В момента системата на спешната помощ функционира в относителна стабилност при постоянен ръст на разходите и слабо намаляване и на натовареността, и на персонала, зает в нея. Липсват ясно изразени индикатори, които да говорят за криза, като това ясно си личи покрай обслужването на пандемията от Ковид-19 през последните 2 години.
"За първи път откакто правим проучвания свързани с европейската интеграция регистрираме по-голям брой граждани, които биха гласували срещу присъединяването към ЕС на един евентуален референдум", каза директорът на Ипсос Марко Уляревич.
Двигателите на растежа вече са различни. Износът на стоки и услуги е основният фактор с реален ръст от 7,4% средногодишно. Трансформацията на икономиката е в голяма степен резултат от бързата интеграция на български производства и услуги в глобалните вериги на стойност.
Възможността за движение в ЕС без паспортни проверки е сред най-видимите резултати от европейската интеграция. Прочетете как функционира Шенгенската зона.