АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общият размер на инвестицията в прилагането на мерки за енергийна ефективност на сградите е 5,6 милиона лева, а финансирането е осигурено по Плана за възстановяване и устойчивост.
В концепцията за интегрирани териториални инвестиции участват общините Пловдив, Куклен, Марица, а огромна част от проекта се развива на територията на община Раковски, допълни инж. Панчев. Според него концепцията представлява един от стратегическите проекти на Европа.
Първата в България и региона зарядна станция за водородни електромобили е част от Полева лаборатория „Интегрирани енергийни системи“ на ЦК „ХИТМОБИЛ“. Проектът се осъществява от ЦК „ХИТМОБИЛ“, БАН и Института по електрохимия и енергийни системи „Евгени Будевски” към БАН.
Рамково споразумение за разработването и изграждането на пакет от фотоволтаични инсталации с инсталирана мощност до 2000 мегавата в Италия, България, Хърватия и Румъния подписаха гръцката национална електрическа компания ДЕИ и компанията „Митилинеос Енерджи енд Металс“ (MYTILINEOS Energy & Metals), съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ.
Съоръженията се намират на паркинга на спортния обект и бяха открити от кмета на общината арх. Анастас Карчев, съобщиха от общинския пресцентър. Те бяха изградени по проект на стойност 937 907 лева, осигурени от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, а участието на общината е 113 541 лева.
Според кмета има засилен инвеститорски интерес поради предстоящото откриване на ГКПП „Рудозем – Ксанти“. Плановете за създаване на промишлената зона са включени в концепцията за интегрирани териториални инвестиции
От тях 135 милиона евро са на разположение за фотоволтаици, четири милиона за водноелектрически централи, още четири милиона за биомаса и един милион евро за вятърна енергия, е посочило министерството в информация за медиите.
Огромният процент от зарежданията ще се правят именно на място в сградите, където водачите спират с друга основна цел, а не както на бензиностанция – специално, за да заредят.
По предварителни данни на НСИ броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през четвъртото тримесечие на 2023 г. е 1529, а новопостроените жилища в тях са 6350. Спрямо четвъртото тримесечие на 2022 г. сградите са с 57 по-малко, или с 3,6 на сто, а жилищата в тях се увеличават с 1101, или с 21 на сто.
Това са около половината от сградите в страната и се намират основно в по-малките населени места. Обитаваните жилища са малко над половината.