АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общата стойност на газовия интерконектор България-Гърция е 253 млн. евро, Средствата са осигурени чрез финансиране от акционерите БЕХ и "Ай Джи Ай Посейдон" (IGI Poseidon), 109,9 млн. евро под формата на заем от ЕИБ, 45 млн. евро по ЕЕПВ и 39 млн. евро от ОПИК 2014-2020).
Евроазиатският интерконектор ще свърже гръцката, кипърската и израелската енергийна мрежа чрез най-дългия подводен захранващ кабел. Подземен тръбопровод, който да свърже пристанището Антверпен-Брюж с германския регион Рур, отложен. Туркменистан ускорява газопровода ТАПИ.
В завършен вид енергийният интерконектор ще има дължина от 1208 км. Очаква се практическите дейности по изграждането му да започнат скоро край кипърското селище Кофину и да завършат, според плановете, до 2027 г.
Качеството и техническата изправност на 182-километровия интерконектор, свързващ газопреносните мрежи на Гърция и България, са препотвърдени чрез проверка с калибриращо инспекционно бутало по цялата дължина на съоръжението, съобщиха от проектната компания на газопровода.
Очаква се налагането на санкциите да създаде гаранции, че изпълнението на проекта няма да се бави повече и ще се обезпечи завършване на работата по договора в срок по съгласувания график, който предвижда въвеждане в търговска експлоатация на 1 юли 2022 г.
В момента се работи по този много важен енергиен проект, който ще осигури диверсификация на доставките. Заедно с газовия интерконектор с Гърция ще се постигне 100 процента диверсификация.
Двете страни обявиха окончателното съгласуване на плановете по строителството на газопровод-интерконектор, който ще обедини газоразпределителните мрежи на двете страни. По данни на министерството на енергетиката на България не по-късно от май 2022 г. обектът трябва да бъде въведен в експлоатация.
Основното в предложенията на ЕК ще бъде промяната на тълкованието на термина „интерконектор“ . В действащата директива това е тръбопровод, свързващ газотранспортните системи на държавите-членки на ЕС.
Да се създаде съвместна работна група, която да проучи възможностите за изграждане на междусистемна газова връзка между България и Македония. Това е предложил министърът на енергетиката Теменужка Петкова на среща с македонския премиер Зоран Заев, който е на посещение в България, съобщи пресцентърът на Министерството на енергетиката.
Сръбският премиер Александър Вучич заяви днес пред журналисти в Пекин, че ако Сърбия желае да бъде индустриално развита страна, трябва да увеличи потреблението на газ, като изтъкна нуждата от газов интерконектор с България, предаде Танюг, цитирана от БТА.