АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-значително годишно увеличение през март се очаква при цените на услугите в еврозоната (3,4 на сто). Темпът им нарастване обаче се забавя спрямо февруари (3,7 на сто), сочи предварителната оценка на европейската статистическа служба.


По хармонизираната методика (ХИПЦ) на Европейския съюз, годишната инфлация в Германия намалява за трети пореден месец - до 2,3 на сто през март при 2,6 на сто през предходния месец. Анкета на Ройтерс установи очаквания за по-малък спад - до 2,4 на сто през март.


То достигна най-ниското си ниво от три месеца, спадът се приписва на намалено доверие в сектора на услугите, търговията на дребно и сред потребителите, според данни от проучване на ЕК. Индексът на икономическото доверие отчита ниво от 95,2 пункта през март - най-ниският резултат от декември, в сравнение с 96,3 пункта през февруари.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


В България инфлацията през февруари на годишна база е 3,9 на сто спрямо отчетените 3,8 на сто през предходния месец. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.


През втория месец от настоящата година средногодишната инфлация (за периода март 2024 - февруари 2025 г. спрямо периода март 2023-февруари 2024 г. - бел. ред.) в страната е 2,6 на сто.


Продължилата месеци тенденция на забавяне на годишния ръст на цените беше прекъсната през октомври 2024 г. След увеличение от 2,2% тогава, 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4% през януари, годишната инфлация в Хърватия се върна към низходяща траектория през февруари.


По предварителни данни на НСИ през февруари 2025 г. месечната инфлация, измерена през индекса на потребителските цени (ИПЦ), е 0,6 на сто. Инфлацията от началото на годината (февруари 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2,6 на сто.


Потребителските цени в Китай се понижават за първи път от 13 месеца през февруари заради поевтиняване на храните, тютюневите изделия и алкохола, предадоха Синхуа и Си Ен Би Си. Индексът на потребителските цени спада с 0,7 на сто през миналия месец на годишна база, сочат най-новите данни на Националното бюро за статистика. През януари китайската инфлация достигна петмесечен максимум от 0,5 на сто.


"Дълговата спирачка" беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0,35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година.