АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Дефицитът на консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през последното тримесечие на миналата година достига 3,4 на сто в Европейския съюз и 3,2 на сто в еврозоната. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на Евростат.


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


Според анализа на банката, средногодишната инфлация, изчислена по националната методология, е достигнала най-високата си стойност през първото тримесечие на текущата година, като се очаква да се понижи до около 3% към края на 2025 г. и да остане близо до това ниво през следващата година.


Целта на двете секции е да даде отговор на някои от най-важните въпроси, свързани с всички аспекти и обстоятелства от процеса по присъединяване на страната ни към еврозоната. Формата „въпроси и отговори“ е избрана, защото предоставя възможност за актуална, кратка и разбираема информация. Освен това всеки потребител може да се информира по темите, които го касаят или за които търси отговор в момента.


ЕК посочи за първи път ориентировъчна дата за публикуването на извънредния доклад за готовността на България за приемане на еврото, който правителството подаде през февруари. Оценката за изпълнението на критериите за членство в еврозоната в него ще е определяща за насрочване на дата за влизане на България в кръга от 20 държави, които използват общата валута.


Нарастването на цените на услугите във Франция през март е останало без промяна спрямо февруари и се е ускорило с 2,3 на сто спрямо март 2024 година.


Официалната страница за приемане на еврото в България - https://еврото.бг и https://evroto.bg, e с обновени рубрики "За гражданите" и "За бизнеса", съобщават от Министерството на финансите.


Това посочи управителят на БНБ Димитър Радев, като добави, че фналната фаза на процеса на присъединяването на страната към еврозоната протича сравнително гладко и има потенциала да се превърне в контрапункт на негативните ефекти от глобалните процеси.


Инфлацията от началото на годината (март 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2,8 на сто, а средногодишната инфлация за периода април 2024 - март 2025 г. спрямо периода април 2023 - март 2024 г. е 2,6 на сто.


Цените на жилищата са нараснали с 4,9 на сто в ЕС през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година, а в еврозоната са се повишили с 4,2 на сто. Това сочат данните за Индекса на жилищните цени, съобщи европейската статистическа агенция Евростат.