АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиката на Китай се е разширила с 5 на сто през 2024 г., според данни на националната статистическа служба, цитирани от ДПА. Това е точно в унисон с желанията на властите в Пекин. През последното тримесечие на годината растежът е 5,4 на сто, а през предходните три - съответно 5,3, 4,7 и 4,6 на сто.
Трите страни с най-ниска средногодишна инфлация в ЕС през декември са Литва с 0,9 на сто, Финландия с 1 на сто и Италия с 1,1 на сто, сочат още данни на Евростат.
ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за инфлацията за прием в еврозоната. През третото тримесечие на 2024 г. (последни данни) цените на жилищата у нас нараснаха с 16.5% спрямо същия период на 2023 г., далеч по-бързо от инфлацията в страната и ръста в цените на жилищата в ЕС и еврозоната.
То е малко под 10% от световното производство (на електроенергия), като географският център се измества към Китай за сметка на държави като САЩ и Франция, пише МАЕ в свой доклад. Повече от 70 гигавата нови ядрени мощности са в процес на изграждане в световен мащаб - едно от най-високите нива през последните 30 години.
Китай може да осигури $60 млрд. инвстиции. В списъка на подобренията са електрификация, нови вътрешни маршрути, мост в Истанбул и високоскоростна линия от Истанбул до Анкара. Китайският производител на оборудване CRRC Zhuzhou Electric Locomotive вече има завод в Турция.
Новата регулация забранява вноса и продажбата на хардуерни и софтуерни системи за такива автомобили, както и цели свързани автомобили, от Китай и Русия. Забраната все пак е насочена в бъдещето. Ограниченията за софтуера трябва да влязат в сила от 2027 г., а за хардуера - от 2030 г.
Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.
Комбинираната стойност на вноса и износа се очаква да достигне около 240 милиарда евро през 2024 г., което е ръст от 2 на сто спрямо 235,3 милиарда евро през 2023 г., сочат данните. Това е историческо равнище, въпреки че ръстът на този обмен значително се е забавил спрямо нивото, регистрирано между 2022 и 2023 г., от 26,3 на сто.
Казахстан е изнесъл 3,3 млн. тона за Узбекистан, 1,7 млн. тона за Китай, 1,2 млн. тона за Таджикистан и 140 000 тона за Киргизстан, което е ръст от 90% спрямо 2023 г. Освен това Казахстан е подновил износа на зърно за Иран и Азербайджан. Износът за Иран се е удвоил до 526 000 тона, а доставките за Азербайджан са скочили с 80% до 211 000 тона.
Председателят на НСИ заяви, че работят пилотно по проект да получават информация не само от големите вериги, а от доста допълнителни. Той изрази надежда най-късно до края на годината да работят в такъв алгоритъм, който би позволил да изчисляват не само месечна инфлация, а дори и седмична.