EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Инфлация и повече инвестиции: как го постига Ердоган?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Инфлация и повече инвестиции: как го постига Ердоган?

mail13:30 | 27.07.2022прегледи 549 коментарикоментари 0


Инфлацията в Турция доближава 100%, а политическата несигурност плаши много инвеститори. Въпреки това редица чуждестранни фирми все пак избират да инвестират в страната. Защо?

Инфлацията в Турция доближава 100%, стойността на лирата пада, но страната продължава да бъде привлекателна дестинация за инвеститори. Географското разположение на Турция между Европа, Азия и Близкия изток, инфраструктурата и голямото предлагане на работна ръка са сред предимствата, които привличат чуждестранните инвеститори въпреки икономическите проблеми, коментира директорът на инвестиционната служба към турския президент Бурак Далиоглу пред "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” (ФАЦ).

Далиоглу изтъква и географската близост до европейските държави, където Турция реализира половината си износ, като преимущество на страната.

През юни инфлацията в Турция се повиши до най-високото си ниво от 1998-а година насам. Официално тя е нараснала със 78,62 процента в сравнение със същия месец на миналата година, неофициално - със 175,55 на сто.

Бизнеси от Русия и Украйна се местят в Турция

По данни на Конференцията на ООН за търговия и развитие в последното десетилетие инвеститорите са далеч по-предпазливи спрямо Турция. Преките нетни инвестиции в сраната са намалели с една трета в периода 2015-2020 г. Сега обаче инвестициите отново се покачват, твърди Далиоглу. Миналата година в страната са инвестирани 14 милиарда долара, 5 от тях - в недвижимо имущество.

Геополитическата ситуация в момента е от полза на турските пазари. От началото на войната в Украйна редица компании както от Украйна, така и от Русия, местят дейността си в Турция. Но не само те. Делиоглу посочва още няколко примера за компании, които са инвестирали в страната - сред тях са модната къща "Boss” и американската хранителна компания "Kraft Heinz".

Не всички компании обаче са склонни да пренебрегнат икономическите и политически проблеми в Турция. Някои производители напускат страната. Най-голямата испанска банка BBVA, която е силно ангажирана в Турция, отбелязва, че хиперинфлацията води до проблеми за финансовата институция. От BBVA определят последиците върху печалбите ѝ като "по-болезнени от очакваното”. Същото се отнася и за австрийските пощи, които правят големи печалби в турски лири, но те се стопяват след превалутирането. 

Проучване на Германо-турската търговска камара показва, че все повече компании са скептични по отношение на инвестициите в Турция. Причините включват слабата валута, високата инфлация и нарастващите цени на енергията и суровините. В лични разговори инвеститори коментират, че предпочитат да изчакат и резултата от предстоящите избори в Турция през следващата година, допълва ФАЦ.

Икономическата политика на Ердоган е спорна

Въпреки че икономическото развитие на Турция под управлението на Ердоган е относително добро, несигурността в политическото му поведение затруднява инвестициите. Властите в Анкара твърдят, че инфлацията и отслабената валута са временни явления, с които правителството ще се справи, но е необходимо време. Според рейтинговата агенция "Fitch" обаче турската икономическа политика е все по-непредсказуема.

Повишаването на основните лихвени проценти не е политически осъществимо, коментират от агенцията. Поради това правителството се опитва "чрез регулиране и контрол на капиталовите потоци да увеличи валутните буфери на централната банка, да контролира отпускането на кредити и да увеличи използването на деноминирани в лири финансови инструменти”.

Далиоглу е убеден, че Ердоган ще успее да разреши проблема с поскъпването, точно както преди 20 години, когато беше избран на поста заради хиперинфлацията, е овладял обезценяването на лирата. "Този екип е доказал, че може да прилага успешни политики”, твърди директорът на инвестиционната служба.

Самият Ердоган казва, че инфлацията ще бъде намалена до първото тримесечие на 2023 година. Според проучване на информационната агенция "Ройтерс” дотогава тя би могла да спадне в най-добрия случай до 50,8%. Предвижданията са за понижаване на инфлацията до 34,4% в края на предстоящата година и до 20 на сто чак в края на 2024 г.

Икономическата програма на Ердоган набляга на износа и кредитирането, за да стимулира растежа, въпреки че икономистите и опозицията остро критикуват тази политика. Проучванията на общественото мнение показват, че икономическото напрежение намалява подкрепата за президента, отбелязва "Ройтерс". Президентските избори в Турция ще се проведат през юни 2023 година./източник: Дойче Веле


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg