АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Нарастването на цените на услугите във Франция през март е останало без промяна спрямо февруари и се е ускорило с 2,3 на сто спрямо март 2024 година.


Инфлацията от началото на годината (март 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2,8 на сто, а средногодишната инфлация за периода април 2024 - март 2025 г. спрямо периода април 2023 - март 2024 г. е 2,6 на сто.


Храните и безалкохолните напитки поскъпват с 37,12% през март, за разлика от февруари, когато е отчетено повишение с 35,11%. В същото време цените на енергията се покачват с 41,98% на годишна база, което е спад спрямо предходния месец, когато е отчетено повишение с 43,92% на годишна база.


Новите мита за страните от Западните Балкани варират между 10 и 37 процента, отбелязва "Радио Свободна Европа". Албания, Косово и Черна гора са страните с най-ниски такси (10 процента), докато Сърбия е получила най-високия процент (37 процента).


Размерът на новите тарифни ставки изненада дори и най-подготвените: стоките от ЕС ще бъдат обложени с нови 20% мита. Този ден ще влезе в историята - за Тръмп като "деня, в който започнахме да правим Америка отново богата", а за критиците му - като "деня, в който започва голямата инфлация и рецесия".


Най-значително годишно увеличение през март се очаква при цените на услугите в еврозоната (3,4 на сто). Темпът им нарастване обаче се забавя спрямо февруари (3,7 на сто), сочи предварителната оценка на европейската статистическа служба.


По хармонизираната методика (ХИПЦ) на Европейския съюз, годишната инфлация в Германия намалява за трети пореден месец - до 2,3 на сто през март при 2,6 на сто през предходния месец. Анкета на Ройтерс установи очаквания за по-малък спад - до 2,4 на сто през март.


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


В България инфлацията през февруари на годишна база е 3,9 на сто спрямо отчетените 3,8 на сто през предходния месец. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.