АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според анализа на банката, средногодишната инфлация, изчислена по националната методология, е достигнала най-високата си стойност през първото тримесечие на текущата година, като се очаква да се понижи до около 3% към края на 2025 г. и да остане близо до това ниво през следващата година.


Глобалната среда на несигурност, слабият износ, липсата на квалифициран персонал и поскъпването на труда водят до съкращения на персонал в индустрията. Ръстът при цените на храните и безалкохолните напитки допринася най-силно за динамиката на инфлацията.


Незаконната сеч, измами и износ на дъбови дървета към Китай са причините, поради които Федерацията на частните лесовъди във Франция - Франсилва, иска да прекрати "ограбването" на своите гори. Организацията мобилизира голям брой хора в опитите си да документира кражбите и да подкрепи собствениците.


Пекин също е настоял китайските авиопревозвачи да спрат всички покупки от американски компании на авиационно оборудване и части, посочват още източниците на Блумбърг. Според тях властите в Пекин обмислят как да подпомогнат китайските авиокомпании, които наемат самолети на "Боинг", на фона на което са изправени пред по-високи разходи.


Продължилата месеци тенденция на забавяне на инфлацията беше прекъсната през октомври 2024 г., когато цените нараснаха с 2,2% на годишна база, последва повишение с 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4,0% през януари 2025 г.


Вносът на втечнен природен газ (LNG) в Европа бележи значителен ръст, като надвишава нивата от предишни години. Повишението се дължи най-вече на сериозно увеличение на спот доставките от американското крайбрежие на Мексиканския залив, бързото въвеждане в експлоатация на завода в Плакемин (САЩ), както и на намаленото търсене на втечнен газ от Китай.


Годишното ниво на инфлацията в Румъния е спаднало до 4,86 процента през март 2025 г. от 5,02 на сто през февруари, става ясно от публикуваните днес данни на Националния статистически институт.


Инфлацията от началото на годината (март 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2,8 на сто, а средногодишната инфлация за периода април 2024 - март 2025 г. спрямо периода април 2023 - март 2024 г. е 2,6 на сто.


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


Причината е планираните от Вашингтон такси за кораби, свързани с Китай, и големите вносни мита за ключови регионални търговски партньори подклаждат несигурността и намаляват апетита за американски продукти.